Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Severní Dalmácie

Tato část Dalmácie se rozkládá mezi Karlobagem a mysem Zečevo. Severní a jižní část je velmi kontrastní. Skalnatá liduprázdná pustina s pohořím Velebit, kterou prochází velmi frekventovaná dálnice, je na severu. Místo, které je přívětivé k bydlení leží až u vesnice Starigrad-Paklenica. Odtud začínají hory ustupovat do vnitrozemí a nachází se zde vchod do Národního parku Paklenica, jehož dominantou je kaňon Velká Paklenice. Zároveň je tu krásný pohled na siluetu mostu vedoucího na ostrov Pag. Tato část Dalmácie je v zimních měsích nejvíce vystavena ostrým a studeným větrům, které proudí z vnitrozemí na pobřeží. Rozdílnost severní a jižní části ovlivnila také jejich rozvoj a podmiňuje i možnost jejich využití v cestovním ruchu.

Primošten

Dovolená v severní Dalmácii

V jižní části se pak díky příznivějším přírodním a klimatickým podmínkám rozvíjí cestovní ruch. Nachází se zde většinou menší a poklidné rybářské osady (Tribunj, Starigrad, Petrčane, Sukošan, Pakoštane a Pirovac), ve kterých po staletí přetrvává středomořská atmosféra. V Evropě je tato oblast proslavená čistým mořem a oblázkovými plážemi lemovanými borovicovými lesy. Známé jsou také nové přístavy, které nabízí přepychové podmínky k jachtingu. Nejlepší a největší marina je například v Sukošanu (marina Dalmacija), velmi dobře zařízený jachtařský přístav je také přímo v Zadaru (Marina Tankerkomerc Zadar), další se nachází v Zadaru, v letovisku Borik (marina Borik), známé jsou i dvě mariny v Biogradu na moru (Kornati a Šangulin), marina Vodici a marina Kremik u Primoštenu. V severní Dalmácii jsou velmi dobré podmínky i k dalším vodním sportům jako je potápění, windsurfing nebo lyžování. Pokud chcete strávit svoji dovolenou v rušnějších nebo modernějších letoviscích zamiřte do těchto destinací, jako je zadarský Borik a Kolovare, Zaton, Biograd na moru, Vodice, Solaris u Šibeniku a Primošten. Jsou stvořené pro lidi, kteří mají rádi hezky upravené okolí, rekreační sporty a bohaté kulturní a společenské vyžití.

Oblíbená letoviska

Severodalmatská letoviska jsou jen v malé míře tradiční, což znamená, že to nejsou stará místa rekreačních pobytů. Většinou se zde nachází letoviska, která se začala výrazně rozvíjet až na konci 70. let 20. století. Tedy v době, kdy již v jiných oblastech Chorvatska byla řadu let v provozu ubytovací zařízení postavené v době boomu cestovního ruchu v 60. letech minulého století.

Šibenik

Nejdůležitějším městem severní Dalmácie je rušný přístav Zadar. Je správním, ekonomickým a kulturním centrem tohoto regionu. Má také bohatou historii a své návštěvníky láká mnoho římských a benátských památek. Velkou výhodou Zadaru je jeho poloha, která je dobrá na podnikání nejrůznějších výletů. Poměrně blízko, směrem do vnitrozemí, se nalézá malé středověké městečko Nin s nejmenší katedrálou na světě. Snadno se ze Zadaru dostanete na blízké ostrovy jako jsou Silba, Ugljan, Pašman a Dugi otok, na kterých se nachází nedotčená příroda. Žádná jiná chorvatská oblast se nemůže pochlubit dvěma národními parky, Paklenicou a Krkem, jako tato. Jsou to často navštěvované jedinečné přírodní fenomény a k tomu je třeba vzít v úvahu u severodalmatských ostrovů národní park Kornati. Dalšími významnými městy severní Dalmácie jsou Šibenik, který má krásné historické centrum s nádhernou katedrálou z 15. století. Nebo starobylé městečko Trogir se středověkým centrem a přijemnou okouzlující atmosférou.