Nin
Malé, trochu ospalé město leží na ostrůvku v laguně, který je spojen s pevninou dvěma mosty. Nachází se na pobřeží jižní části Ninského zálivu, 17 kilometrů severně od Zadaru. Může se pochlubit četnými hrdými přívlastky, jako "nejstarší chorvatské královské město", "jedno z hlavních kulturních středisek raného chorvatského státu", "sídlo tzv. chorvatského biskupa, jehož jurisdikce zahrnovala téměř celé dnešní Chorvatsko" nebo "město s nejmenší katedrálou na světě".
Nin má dobré předpoklady, aby se stal cílem pacientů s poruchami pohybového aparátu, kožními a gynekologickými nemocemi. V okolí se totiž nachází rozsáhlá ložiska léčivého bahna, peloidy, patřící k největším svého druhu v Chorvatsku. Zdejší bahno má blahodárné léčivé účinky, které jsou potvrzeny odborníky a svítící slunce jeho účinky ještě zvyšuje. Prospěšné je i koupání ve zdejších mělkých a vyhřátých lagunách, které je pokračováním léčebné kúry. Moře je tu o 2 až 3 °C teplejší než jinde na Jadranu, má i vyšší salinitu (těžba soli) a je mimořádně čisté, protože v okolí nejsou žádné továrny.
I přes tento velký potenciál se v Ninu zatím nepodařilo vybudovat léčebná zařízení. V brzké době by se situace měla zlepšit, protože od června roku 2013 zde začne stavět velký rekreačně-turistický komplex s názvem "Ninské bahno", který by zahrnoval i léčebná zařízení.
Obyvatelé Ninu se především živí zemědělskou činností, protože městečko je střediskem tohoto odvětví v kraji.
Historie a památky
Nin měl před příchodem Římanů název Aenona a byl střediskem ilyrského kmene Liburnů. Za římské vlády bylo sídlo opevněno a byly zde vystaveny některé veřejné stavby. Do současnosti se zachovaly pouze rozsáhlé zříceniny Dianina chrámu a amfiteátru nacházející se za městečkem na někdejším fóru. Největšího rozkvětu dosáhl v 9. - 11. století, kdy byl sídlem chorvatského krále i biskupa, který měl jurisdikci na celé území tehdejšího Chorvatska. K nejvýznamnějším biskupům patří Řehoř z Ninu, velký bojovník za slovanskou liturgii (jeho socha je ve Splitu před Zlatou branou).
Od 14. do 18. století byl Nin součástí benátského panství, během jejichž nadvlády byl zničen ve válečných konfliktech mezi Benátkami a Tureckem. Na přelomu 17. a 18. století byl znovu vybudován, ale jen jako obec, protože dalšímu rozvoji bránila malárie.
U místa, kde stával královský palác, se zachoval starochorvatský kostelík svatého Kříže z 11. století. Díky svým proporcím je skutečně monumentální, přestože jde o stavbu malých rozměrů. Právem si zaslouží označení "nejmenší katedrála Evropy". Díky nepatrnému naklonění levé vnitřní stěny (vedle hlavního vchodu) dochází k tomu, že 9. února na svátek svatého Ambrože, směřuje poslední sluneční paprsek na křtitelnici a osvětluje ji.
Dále se v Ninu nachází Biskupský palác (nyní fara) a kostelík svatého Anselma stojící na místě, kde byla románsko-gotická katedrála se zvonicí a klenotnicí, jejíž sbírka "Zlato a stříbro Ninu" je menší a nádherný soubor relikviářů z období od roku 800 do roku 1300. Patří k mimořádným sakrálním památkám svého druhu v zemi.
Dovolená v Ninu
V Ninu se nachází několik menších hotelů, například Laguna, Lekavski, Bonex, Onkl Ivan, dále kempy Maritime a Ninska laguna a samozřejmě řada možností ubytování v soukromých apartmánech. Hotely Laguna a Bonex se nachází v obci Privlaka ležící od Ninu 6 kilometrů severozápadním směrem. Velkou kapacitu má i apartmánový komplex a kemp v blízkém Zatonu. Další kempy v blízkosti městečka jsou Maritime v obci Privlaka (6 km severozápadně) a Matea na ostrově Vir (12 km), který je spojen s pevninou mostem.
V Ninu a okolí jsou písečné pláže, které mají velmi pozvolný vstup do moře, a proto jsou vhodné pro rodiny s dětmi. Nejoblíbenější pláže jsou Kraljičina plaža (Královnina pláž), která se táhne od Ninské zátoky v délce 5 kilometrů západním směrem a pláž Ždrijac na úzké kose, která zátoku uzavírá na severu. Na několika místech se vyskytuje léčivé bahno - peloid, které je typické pro zdejší oblast. Další písečné pláže můžete najít v obci Privlaka (6 km) a při mostu na ostrov Vir (12 km).
Nabídka sportovní vyžití není v Ninu zase tak bohatá jako v jiných, velkých turistických letoviscích. Přesto se zde můžete věnovat šnorchlování, potápění, plavání nebo jízdě na banánu. Pokud si vezmete svůj míč, tak si můžete zahrát plážový volejbal, basketbal či fotbal.V celé severní Dalmácii jsou celkem rozsáhlé cyklistické stezky.
Zábava je v Ninu také skromější, ale pokud byste chtěli žít rušným nočním životem, vydejte se do nedalekého Zatonu, kde jsou na diskotéky. V městečku si můžete večer zajít do restaurací, kaváren nebo vináren, které jsou otevřené dlouho do noci.