Národní park Paklenica a Zrmanja
Národní park Paklenica
Národní park Paklenica je součástí horského masivu Velebit. Pouze 102 kilometrů čtverčních bylo prohlášeno v roce 1949 národním parkem. Jeho chloubou jsou soutěsky Veliká a Malá Paklenica, které odděluje náhorní plošina. Vrcholem velebitského pohoří je Vaganský vrh (1 758 m.n.m.) u městečka Stari Grad – Paklenica. Masiv se táhne v délce 145 kilometrů až do šířky 30 kilometrů. V národním parku je mnoho krasových jevů, má nádhernou čistou přírodou a velmi rozlehlý lesní porost. Nejčastěji jsou zde k vidění strmé skalnaté vrcholy, které jsou přímo stvořené k horolezectví.
Pro Paklenicu jsou typické nenadálé výkyvy počasí a vyšší množství srážek. I přes léto jsou zde nízké teploty oproti pobřeží. Velice běžným pohledem jsou vrcholky ukryté v mlze. Pokud se zde vydáte na pěší procházku, tak vás možná překvapí, že až do 700 m.n.m. se tu daří středomořským rostlinám. Nejvíce rozšířené jsou tu olivovníky a fíkovníky. Také se zde nalézá přes dva tisíce druhů rostlin, z toho je 78 endemitů (např. velebitská degenie). Z velkého množství nejrůznějších živočichů stojí za připomenutí několik vzácných druhů ptáků, jako brhlík, orlík krátkoprstý, orel skalní a bělohlavý. V údolích se vyskytují zajímaví motýli, suchozemské želvy, ale jsou tu i nebezpeční vlci, medvědi nebo rysi.
Zajímavosti národního parku Paklenica
Vstup do národního parku je v městečku Stari Grad – Paklenica, kde je také sídlo správy parku. Z vesnice vede zpevněná cesta přímo k jednomu z kaňonů (je zde parkoviště pro auta), a to k Velké Paklenici. Tento kaňon je dlouhý 175 kilometrů a na jeho východní straně je strmá skála Anića kuk vysoká 400 metrů, která slouží jako horolezecká stěna. Pokud byste ji chtěli vyzkoušet, musíte mít svoji výbavu a povolení parku. Na její protější straně je další horolezecká stěna Ćuk, která je vhodná pro začátečníky. Také tady vede odbočka k největší paklenické krápníkové jeskyni Manita peć. Je dlouhá 175 metrů a má dvě síně. Vstup je zde možný pouze s průvodcem. Od skály Anića kuk vede cesta dovrchu k lesní chatě Lugarnica (400 m.n.m.), kde si můžete odpočinout. Pokud se rozhodnete pokračovat výš, tak budete pokračovat bukovým lesem k další chatě ve výšce 550 m.n.m. Kolem cesty vede potok, který než doteče do údolí tak vyschne. Cesta tu zdaleka nekončí, další zastávkou jsou vrcholy Babín kuk (1 431m.n.m.) a Crljeni kuk (1 661m.n.m.). Ve zdejším okolí se nalézají osady Pariči, Ramiči a další. Severní cestou budete pokračovat na nejvyšší horu Vaganski vrh, ale to se doporučuje pouze zdatným a zkušeným.
Kaňon Malé Paklenice má vrcholky vysoké pouze do 650 m.n.m. a je maximálně široký 500 metrů. Tato oblast je navštěvována turisty zřídka, protože je špatně přístupná a trasy zde nejsou značeny. Také kvůli klidu zde našel útočiště vzácný sup bělohlavý. Pokud se přesto rozhodnete prozkoumat Malou Paklenici, pořiďte si dobrou výbavu. Východiskem vaší cestu bude malá osada Seline. Túru si naplánujte za slunečného počasí, protože musíte jít vyschlým korytem, což by za deště nebylo možné.
Kaňon Zrmanja
Toto velké skalní hrdlo na východním břehu Novigradského moře je vstupní branou do Zrmanjského kaňonu. Jde o velice zajímavý krasový útvar pojmenovaný po stejnojmenné řece. Některé jeho stěny jsou dokonce až dvě stě metrů vysoké. Nejlépe můžete kaňon prozkoumat vyhlídkovou lodí z novigradského přístavu, které místní nabízí k půjčení. V horním toku řeky Zrmanja u vesnice Kaštel Žegarski se můžete vydat na projížďku raftem dlouhou asi deset kilometrů. Rafting organizují cestovní kanceláře v Novigradu.