Biograd na moru
Jedno z větších severodalmatských měst, které má 5 500 obyvatel a dva jachtařské přístavy, se jmenuje Biograd na moru. Nachází se mezi městy Zadar (28 kilometrů) a Šibenik (48 kilometrů) v Pašmanském průlivu, mezi dvěma zálivy Bošana a Soline. Centrum městečka leží na malém poloostrůvku, který je obklopený přístavy a dlouhou promenádou podél moře. Ze zdejších břehů je hezký pohled na Pašmanský průliv a okolní ostrůvky Planac a Svatá Katarina s majákem a v pozadí se rozpíná ostrov Pašman. Díky nim je město chráněno před silným větrem z otevřeného moře. Každý den a téměř každou hodinu vyplouvá z Biogradu trajekt do vesničky Tkon na ostrově Pašman.
Biograd na moru je známé a oblíbené prázdninové městečko a i proto jsou místní přístavy vybaveny ojedinělou atrakcí, podmořským osvětlením, které v noci v moři vytváří jedinečnou souhru barev. Zatím je v přístavech nainstalováno pouze devět reflektorů, ale do budoucna jich město plánuje až čtyřicet. Osvětlení je už teď velmi efektní a vzbuzuje velkou pozornost turistů.
Za udržování hezkého vzhledu města a bohatou zeleň získal Biograd v roce 2007 prestižní evropské ocenění Stříbrný květ Evropy.
Historie a památky
Na místě dnešního Biogradu na moru původně stávala ilyrská osada Blandone, která se v raném středověku se nazývala Alba Civitas, tj. Bílé město, odtud tedy Biograd. V 11. století se město stalo sídlem chorvatských králů a také biskupským sídlem. V roce 1102 zde byl uherský král Koloman korunován na chorvatského krále, ale zpočátku 12. století ho zničili Benátčané. V pozdější době bylo znovu vybudováno obyvateli, kteří zde přicházeli z vnitrozemí, aby utekli Turecké expanzi. Z původního Biogradu se dochovaly pouze zbytky původních hradeb, katedrály a několik starochorvatských hrobů. V 18. století zde byl postaven barokní kostel svaté Anastázie, který slouží dodnes. Za městem se nacházejí zříceniny dvou kostelíků, svatého Rocha a svatého Antonína.
K rozvoji turistiky došlo v Biogradu na moru mezi první a druhou světovou válkou. Prvními turisty byli Češi, kteří začali přijíždět již začátkem roku 1920. První hotel byl postaven v roce 1935 na místě dnešního hotelu Ilirija.
Pokud byste se chtěli dozvědět více o historii města, navštivte místní Vlastivědné muzeum, kde jsou historické a archeologické sbírky. K vidění jsou tu i předměty ztroskotané benátské lodi z 16. století, která plula do Konstantinopole a uvízla na blízkém útesu. Zbytky vtraku byly vyzvednuty až v minulém století. Muzeum se nachází v centru na pobřeží a v létě je otevřeno i ve večerních hodinách.
Dovolená v Biogradu na moru
Ubytování seženete v Biogradu v několika hotelech (Kornati, Adriatic, Ilirija, Adria, Palma, ...), dále v soukromých penzionech a apartmánech. Dva kilometry jihovýchodním směrem od centra leží kemp Soline, spolu s dalšími.
Vyhlášené jsou dvě místní oblázkové pláže Dražica a Božana, které získaly ocenění Modrá vlajka za čistotu. Deset minut pěší chůze je od centra vzdálená největší biogradská pláž, Dražica. Lemují ji borovicové háje a je vybavena sprchami, kabinkami na převlečení a tobogánem. Na této pláži byl postaven nový venkovní bazén se slanou vodou, kam je bezplatný vstup. V průběhu leta se zde konají sportovní a zábavní programy.
Další předností Biogradu na moru jsou i sportovně-rekreační aktivity. Vyhlášené jsou zdejší dva přístavy, kde se nalézají školy jachtingu a potápění. Mezi další plus patří velký osvětlený tenisový areál. K nejoblíbenějším sportům mimo uvedených patří plachtění, košíková, plážový volejbal a fotbal. V průběhu celého roku jsou zde organizovány mnohé sportovní soutěže a to zejména plavidel. Pobyt si můžete zpestřit i v několika půjčovnách se sportovními potřebami.
O zajímavé kulturní zážitky z dovolené se stará místní turistické sdružení, které každoročně připravuje v Biogradu pestrý program. Ten zahrnuje různá vystoupení pěveckých, taneční a divadelních spolků, populárních zpěváků nebo národní přehlídky domácích výrobků včetně ochutnávky. Pokud patříte ke gurmánům, pak si zde přijdete na své ve staré centrum města, jenž je doslova prošpikováno restauracemi, kavárnami, konobami, kde můžete ochutnat typickou místní kuchyni nebo dobré domácí víno. Biograd nabízí svým návštěvníkům i noční zábavu, je zde několik discoték, konají se tu místní slavnosti (fešty).
Tipy na výlet
V blízkém okolí Biogradu na moru se nacházejí tři národní parky: Paklenica, Krka a Kornati, které patří k nejnavštěvovanějším místům. Jedná se plavbu kolem ostrovů národního parku. Navštívit můžete i parky přírody: Telaščica a Vranské jezero. Pokud patříte k milovníků starých měst, pak doporučujeme navštívit Zadar, Nin, Šibenik, Trogir nebo Split.