Primošten
Městečko s 1 750 obyvateli se rozkládá v nejjižnější části severní Dalmácie, asi 26 kilometrů od Šibeniku. Centrum Primoštenu je na poloostrově, kolem něhož jsou zátoky Luka Primošten a Raduča. Někdejší ostrov Primošten je dnes spojen s pevninou mostem a hrází. Jméno Primošten znamená doslova „přiblížen mostem“. V zátoce Raduča jsou postaveny hotely a rekreační zařízení, a proto slouží pouze cestovnímu ruchu. Nejkrásnější pohled na městečko je z dálky, například z Jadranské magistrály.
Za návštěvu určitě stojí promenáda Lungomare, kterou můžete obejít celý poloostrov a můžete se z místních kaváren kochat pohledem do okolí.
V okolí Primoštenu se pěstují olivovníky a vinná réva. Místní obyvatelé se vedle turistického ruchu také živí rybolovem.
Nachází se zde výjimečná marina, Kremik, která je přírozeně chráněná před silnými větry od moře. Větrolamy jsou v tomto případě vinohrady, jenž jsou vysazené do kamene na úpatí kopců. Podívaná na tyto parcely vinohradů druhu Babić na nedalekých svazích, je opravdovým zážitkem a svědectvím o tom, že lidská ruka může zušlechtit a oplodnit i surovou krajinu.
Historie a památky
Počátky Primoštenu (jeho jméno znamená přemostěný) najdeme již ve středověku, tehdy to byl ostrov, který byl propojen s pevninou lávkou. Až v pozdější době byla na nejužší místo navezena zemina, a tak vznikl poloostrov. Ze 17. století se zachovyly původní městské zdi, kterými byl Primošten obehnán. Domy jsou v městečku nové, byly vesměs postaveny až v minulém století. Pouze pár je tu původních se zajímavými kamennými střechami. Nepřehlédnutelnou památkou je místní kostel svatého Jiřího z 15. století, kde se nachází ikona Panny Marie se svatým Lukášem a svatým Jiřím. Od kostela je krásný výhled na Primošten, pobřeží a přilehlé moře.
Dovolená v Primoštenu
V Primoštenu naleznete pestrou nabídku ubytování. Většina zdejších hotelů, z nichž největší je Zora, je situována na poloostrůvku Raduča. Jižně od městečka se nacházejí novější hotely. Primošten také poskytuje širokou nabídku ubytování v soukromí jako jsou apartmány nebo penziony. Severním směrem od centra Primoštenu jsou tři kempy.
Nejkrásnější pláže Primoštenu se nalézají v zátoce Raduča na její severní a jižní straně. Do moře se zde vstupuje pozvolně, proto jsou tato místa vhodná pro rodiny s malými dětmi. Břehy jsou skalnaté, ale upravené. Nachází se zde vybetonované plošiny, které umožňují slunění i snadný vstup do vody. Zdejší výhodou je, že poloostrůvek je zalesněn borovicemi a ty poskytují příjemný stín.
V Primoštenu je také mnoho způsobů, jak aktivně strávit dovolenou. Jsou tu jachtařské a potápěčské školy, samozřejmostí jsou i další vodní sporty jako je windsurfing, vodní lyžování nebo vodní skútry. Dále se v Primoštenu provozuje bowling, kuželky nebo minigolf, který má osmnáct jamek a leží hned vedle pin-pongových stolů. Turistům jsou k dispozici volejbalové, fotbalové hřiště, stolní tenis nebo tenisové kurty, jenž je dobré si den předem rezervovat.
Za zábavou a posezením se vydejte do centra Primoštenu a přilehlých uliček, jsou tu restaurace, kavárny a vinárny otervřené dlouho do noci. Pokud byste chtěli vyrazit na diskotéku, tak každý večer ožívá největší noční klub Aurora ležící kilometr za ubytovací částí Primoštenu, který nabízí zajímavý a velmi bohatý kulturní program. Během léta se tu pořádají různé kulturní akce, jednou z nich je Hudební škola Primo primores Primošten a Letní barokní hudební škola. Pro nejrůznější výtvarné umělce tu funguje sdružení Moře - lidé - pobřeží. Jeden z nejdůležitejších dnů městečka připadá na 10. května, kdy se slaví svátek Panny Marie Loretánské. V tento den prochází primoštenskými ulicemi starého centra tradiční procesí, po kterém následuje mše a vše je zakončeno všeobecným veselím. Další lidová slavnost (fešta) se koná 28. července k poctě Panny Marie (Gospa od Porta), procesí probíhá netradičně, a to na vodě, kde se ho účastní desítky lodí a člunů. V prvním týdnu v srpnu mohou turisté zažít Primoštenskou slavnost a zvyky (Primoštenska fešta i užance), kdy poznají místní folklórní tradice.