Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Zaton

V Zadarském průlivu leží zemědělské a rybářské městečko Zaton, která má 1 100 stálých obyvatel a leží 15 kilometrů severozápadně od Zadaru. V okolí městečka se pěstuje vinná réva, zelenina, ovoce a chovají se ovce. I Když je Zaton malý má hezké a útulné starobylé jádro, v němž se zachovaly domky ve starobylém vesnickém stylu typickém pro tento region.

Během prázdnin se ze Zatonu stane velké, rušné a vyhledávané letovisko, díky rozsáhlým ubytovacím možnostem. Oblíbeným je zdejší kemp, který patří mezi nejlépe vybavená ubytování tohoto typu. Další velký komplex je hotel Holiday Village Zaton, jenž se nachází 1,5 kilometru od městečka.

Historie a památky

Ve 4. století př. Kr. v Zatonu sídlil kmen ilyrských Liburnů, později bylo místo dobyto Římany, následně ho zničili Avaři. Severozápadním směrem od současného městečka vybudovali nové sídliště Chorvaté. V 16. století byl Zaton i sousední Nin vypálen Benátčany. V novověku nastala stagnace městečka, zejména kvůli tureckým nájezdům a neustálým epidemiím malárie. Zdejší malarické bažiny byly vysušeny a ozdraveny až na začátku 20. století. 

V Zatonu jsou kromě hezkého historického náměstí, ještě pozůstatky římského přístavu, který patřil k antické Aenoně (dnešní Nin). Dále jsou k vidění zbytky středověkého a starokřesťanského kostela a západním směrem od městečka stojí zřícenina obranné věže Kaštelina z konce 16. století.

Dovolená v Zatonu

Zaton nabízí poměrně bohatou nabídku ubytování, vybrat si můžete od soukromých apartmánů, které mají různou kvalitu, ale i velmi dobře vybavený ubytovací komplex Holiday Village Zaton s velkou kapacitou lůžek. Dále je zde kemp Zaton (pro 4500 návštěvníků), jenž patří mezi nejlépe vybavená zařízení tohoto typu v celém Chorvatsku.

V městečku je hezká, 1,5 kilometru dlouhá pláž z oblázků a písku, obklopená borovým lesem. Má pozvolný vstup do vody, a proto je vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi. Pláž také nabízí zábavní atrakce jako je tobogan, skluzavky ale i půjčovny lodí, člunů a sportovních potřeb. Díky svým vymoženostem, upravenosti a čisté vodě získala pláž vyznamenání tzv. Modrou vlajku.

Zaton nabízí svým návštěvníkům mimořádně širokou nabídkou sportovního vyžití. Můžete zde provozovat vodní sporty jako je jachting, windsurfing, vodní lyžování, jezdit na vodním skútru nebo se potápět. Také na souši je hodně možností, jak strávit čas sportem, můžete hrát tenis, volejbal, plážový volejbal, basketbal, házenou či stolní tenis. Další variantou je, zastřílet si na místní na střelnici nebo se projet na koni. V okolí Zatonu je několik upravených cyklostezek pro mílovníky cyklistiky. Ke zdokonalení vašich sportovních aktivit je tu k dispozici tenisová škola pro začátečníky i pokročilé, potápěčská škola, jezdecká škola a kurzy plavání (i pro děti).

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Zatonu, určitě litovat nebudete, protože se pyšní rušným společenským životem. V letní sezóně se tu pořádají četné zábavní a sportovní akce pro děti, mládež i dospělé. Městečko nabízí výborné podmínky pro rodinnou rekreaci, pro děti jsou zde hřiště, lunapark, dětská autoškola, projížďky na ponících a organizují se pro ně soutěže. U mladých je velmi populární diskotéka Saturn, kde často vystupují významné skupiny a přední zpěváci. V Zatonu se přes prázdniny konají módní přehlídky, pro rozptýlení můžete navštívit kasino a další zábavní akce.

Tip na výlet

Vyrazit na výlet můžete do 3 kilometry vzdáleného města Nin, který má krásné historické centrum. Může se pochlubit četnými přívlastky, jako "město slavné minulosti", "nejstarší chorvatské královské město", "jedno z hlavních kulturních středisek raného chorvatského státu", "město s nejmenší katedrálou na světě" atd. Hlavní starochorvatské památky Ninu jsou soustředěny do jádra. Historickým skvostem je předrománská tzv. "nejmenší katedrála světa", kostelík svatého Kříže. Tato malá stavba o půdorysu kříže pochází z 9. století. Označení "katedrála" nosí právem, protože byl od doby chorvatského knížete Domagoje (v 9. století) biskupským kostelem, tedy katedrálou. V současnosti mu věnují historikové a další vědci pozornost, neboť byl projektován tak, aby v určitý den v roce, v určitou hodinu pronikal na určité místo v chrámu paprsek světla a osvětloval ho.

Dále stojí za pozornost farní kostel svatého Anselma Ninského, který je patronem a ochráncem města. Tento světec byl podle křesťanské tradice jedním ze 70 Ježíšových učedníků. Po jeho zmrtvýchvstání odešel kázat evangelium do Galie. Cestou všude kázal a křtil, i v dnešním Ninu a jeho okolí. Opomenout nesmíte chrámovou klenotnici (riznica), která bývá nazývána "Zlato a stříbro města Ninu". Jsou v ní uloženy církevní a světské skvosty, jež mohou Ninu závidět i sbírky v ostatních evropských metropolích.