Rozdělení Chorvatska
Územní rozdělení Chorvatska
Chorvatsko je možné rozdělit do několika hlavních oblastí (Istrie, Kvarner, Lika - Karlovac, Střední Chorvatsko, Záhřeb, Slavonie, Dalmácie - Zadarská oblast, Dalmácie - Šibenická oblast, Dalmácie - Splitská oblast a Dalmácie - Dubrovnická oblast). Ty se dále dělí od roku 1992 na menší správní jednotky župy, kterých je dvacet jedna. Dále se ještě dělí na menší celky, opčiny (naše města a vesnice).
Obrys země na mapě je hodně nesouměrný, tvoří ho vnitrozemí spojené úzkou šíjí s přímořskými oblastmi. Chorvatsku se podařilo získat téměř celé jaderské pobřeží patřící bývalé Jugoslávii a díky tomu je v posleních letech turistickou perlou Středozemí a jednou z nejnavštěvovanějších letní destinací pro české obyvatele. Na našich stránkách vám představíme velmi oblíbené rekreační oblasti:
- Istrie - turisticky oblíbený polostrov na severozápadě chorvatského pobřeží.
- Kvarnerský záliv - pobřežní oblast s ostrovy Krk, Cres, Rab a Pag.
- Severní Dalmácie - přímořská oblast mezi Zadarem a Šibenikem.
- Střední Dalmácie - nejpřitažlivější část Chorvatska na pobřeží u Splitu a Makarské riviéry.
- Jižní Dalmácie - nejvzdálenější část pobřeží okolo Dubrovníku.
Chorvatsko nabízí přes stovku přímořských letovisek, kam se můžete vydat na zaslouženou letní dovolenou. Další naleznete na stovkách větších či menších ostrovů, těch velkých je asi šedesát .
Obecně v Chorvatsku platí, že zdejší moře je čisté a průzračné. Pláže jsou většinou oblázkové nebo z hrubého písku a ve větších letoviscích na severu se setkáte i s betonovými plotnami. Chorvatsko nemá mnoho písečných pláží, jsou zde ale štěrkové. Pokud toužíte po soukromí, tak to nabízí zdejší nepřeberné množství malebných zátok.