Orašac
Letovisko na Dubrovnické riviéře leží 12 kilometrů severozápadně od Dubrovníka. Před studenými vnitrozemskými větry Orašac chrání Vračevo brdo a Golo brdo. Vlastní městečko se nachází mimo pobřeží nad magistrálou. Rekreační zařízení jsou naopak situována při pobřeží pod magistrálou. Vede k nim stezka od hlavní silnice přes olivové háje, borovice a cypřiše až do zátoky, kde je přístav, pláž, hostinec a molo pro čluny s výhledem na ostrov Koločep. Orašac se skládá ze dvou částí: Poljice a Orašac. Část Poljice sahá k zástabě zvané kříž, podle místa, na kterém je umístěn kamenný kříž. Dnes místní obyvatelé říkají, že Poljice a Orašac odděluje tekoucí voda pod mostem.
Orašac utrpěl velké škody během občanské války v první polovině 90. let minulého století. Vypálen a silně poničen byl zejména zdejší hotelový komplex Dubrovnické zahrady slunce, který před pár lety nahradil nově postavený pětihvězdičkový hotel "Radisson Blu Resort & Spa Dubrovnik Sun Gardens". Komplex provozuje také velký autokemp s veškerým potřebným vybavením.
Místní obyvatelé se živí především cestovní ruchem, zemědělstvím a rybolovem.
Orašac se administrativně skládá z šesti vesnic ve vnitrozemí, které jsou roztroušeny po okolí. Z největšího Orašace vede silnice do kopců, kde jsou: Gromača, Kliševo, Ljubač a další. Gromača je známá pro díky jeskyni a tradiční ekologické turistice. Ljubač se nachází v údolí mezi třemi vrchy, které tvoří úchvatný přírodní amfiteátr. V těchto vesnicích žijí zemědělci, kteří vyrábějí domácí kozí sýr a víno. Cesty těchto vesnic vedou 25 kilometrů přes vnitrozemí až do přímořského městečka Slana.
Historie a památky
První zmínka o osadě Orašac pochází z roku 1040. Domy v centru městečka jsou postaveny vedle sebe kvůli snadnější obraně před Neretvanskými piráty. Orašac se však v té době jmenoval Zahumlje a toto jméno se používalo pouze do roku 1333. V roce 1399 se Orašac se stal součástí Dubrovnické republiky. Během občanské války v 90. letech 20. století byl Orašac obsazen armádou, která spálila téměř všechny domy a poničila infrastrukturu.
Na skále nad mořem stojí opevněný zámek Arapovo-Morovo z 15. až 16. století, do kterého se uchýlil na svém útěku před Medicejskými gonfalonier, tj. velitel ozbrojených sil města Florencie, Pietro Soderini. Dochovala se jen jeho část s věží, která prošla začátkem století rekonstrukcí. Místně bývá nazýván Soderini.
Nad Orešacem se dočkal plné obnovy i zámeček, usedlost Savonaro (též Savonari). Renesanční komplex pochází z 18. století sloužil jako letní sídlo rakouského vyslance u Dubrovnické republiky, Savonarovi. V komplexu vyniká hranolová věž s balkonem. Po rozsáhlé rekonstrukci je nyní přeměněno v luxusní ubytovací zařízení. Součástí je i kaple Panny Marie Růžencové. O mariánských svátcích se otevírá veřejnosti při bohoslužbách. K zámečku patří i rozsáhlá zahrada a ovocný sad.
Dovolená v Orašaci
V Orašaci se můžete ubytovat v lepším hotelu Radisson Blu Resort & Spa Dubrovnik Sun Gardens. Pro méně náročné turisty je k dispozici kemp Pod Maslinom.
V Orašaci jsou pěkné oblázkové pláže. Největší je u hotelu Radisson, další západně od ní. Pěkná pláž se nachází i pod kempem "Pod Maslinom".
V letovisku se samozřejmě můžete věnovat vodním sportům jako je šnorchlování, potápění a jízda na skútru. Sportovní zařízení jsou součástí hotelového areálu Radisson Blu Resort. Zahrát si v něm můžete tenis na třech kurtech, squash, badminton, stolní tenis, fotbal, plážový volejbal, basketbal a další sporty.
V Orašaci se tradičně každoročně 2.července slaví svátek Panny Marie Orašcké, po které se jmenuje i farní kostel v letovisku. V hotelu Radisson jsou v letní sezónu pořádány zábavní akce, animační programy pro turisty.