Lovran
Pět kilometrů jižně od Opatije leží městečko Lovran se svými 3 700 obyvateli. Patří k tradičním přímořským lázním a působí velmi příjemným dojmem. Pokud se sem vydáte pěší procházkou z Opatije, půjdete asi hodinu podél pobřeží kolem dvou oblázkových zátok Ičići a Ika. Okolí Lovranu je velmi zalesněné. Nachází se zde převážně jedlé kaštěnovníky a vaříny (chorvatsky lovor, podle tohoto názvu se také městečko Lovran jmenuje), které dotváří velmi typickou krajinu pro tuto část Chorvatska. Místní tu pěstují i neobvyklý druh třešní.
Dobré klima, které je velmi mírné a příjemné, zajišťuje Lovranu masiv Učka, který se táhne nad ním. Zároveň ho chrání před studenými vnitrozemskými větry a v létě zase zmírňuje velmi nepříjemná vedra. Pohoří také zadržuje velmi důležitou vláhu, díky které v celém okolí rostou krásné a svěží rostliny. Kvůli velmi mírným zimám má Lovran letitou tradici příjemných klimatických lázní. Turisté ho navštěvují již od začátku minulého století, především v zimních měsících a zdejší hotely jsou vesměs určeny pro tyto pobyty. Jako cíl letních dovolených začalo městečko fungovat až po druhé světové válce.
Historie
Lovran patřil k nejstarším sídlištím ilyrských Liburnů. Během římské doby tu měli své letní sídlo bohatí patricijové, kteří žili v kolonii Tarsatica (Trsat) u dnešní Rijeky. Ve středověku mělo městečko po nějakou dobu status chorvatské městské komuny, ale jinak se zde v průběhu staletí vládcové moc neměnili. Připadl Habsburkům, kteří ho spravovali od 14. století až do roku 1918, tedy téměř pět set let. Benátčané ho nikdy nezískali, což v tehdejší době byla jedna z mála výjimek, protože ti dlouho ovládali skoro celé chorvatské pobřeží. Až po první světové válce se dostalo pod správu Itálie a po druhé se stalo součástí Jugoslávie.
Památky
V dnešní době již není staré město opevněno, ale tvoří stále soudržný celek. Z bývalých hradeb se do dnešních dnů zachovala pouze brána Stubica u přístavu. Přestože je Lovran malý, nachází se zde hodně památek z italského období. Město zdobí domy se zelenými okenicemi, typickými pro celou Istrii a malý přístav, kde kotví moderní jachty s malými motorovými čluny. Kolem nábřeží jsou postaveny honosnější vily ve stylu belle epoque. Za hlavní ulicí Maršala Tita se nachází místní historické centrum, které stoupá do kopce. Dominantou Lovranu je kostel svatého Jiřího ze 14. století. Za hlavním oltářem se nachází jedny z nejcennějších a nejzajímavějších gotických fresek (autoři tzv. kastavské a istrijské školy) v celé Istrii, které velmi připomínají nástěnné malby v Beramu. Vedle kostela stojí románská zvonice, kde se můžete vydat na prohlídku, ale zaplatíte na ni vstupné. Naproti kostela je zase Dům svatého Jiřího s reliéfem stejnojmenného světce, který bojuje s drakem. Pochází z 18. století a behěm let se z něho stal symbol města. Na náměstí stojí také nádherné barokní domy. Pro změnu malý románský kostelík svaté Trojice je na nábřeží. Má gotickou podobu a typickou istrijskou přístavbu zvanou lopica (portikus). Jedná se o jakousi zaklenutou vnější předsíň. Vnitřní stěny zdobí dobové pozůstatky fresek.
Po celém Lovranu se nachází elegantní vily z období Rakouska-Uherska. Většinu znich převzal podruhé světové válce do správy stát a udělal z nich byty, které jsou veřejnosti nepřístupné. Nejkrásnější budovy jsou severovýchodně od městského jádra, v ulici Maršala Tita. Za prohlédnutí zde určitě stojí secesní vila Gianna s číslem 23. Postavená byla v roce 1904 podle návrhu architekta Attily Maguola. Zdobí ji krásné korintské sloupy a okřídlení draci. Místní nejslavnější budova je vila Frappart stojící v ulici Viktora Cara Emina. V roce 1890 si ji nechal postavit vídeňský právník Ruault Frappart podle návrhu architekta Karla Seidla. Její exteriér je v byzantsko-gotickém slohu a vstup je ozdoben sloupořadím. Celek působí velkolepým dojmem. Dnes v ní má sídlo vyhlášená hudební škola.
Dovolená v Lovranu
Lovran nabízí širokou nabídku ubytování, vedle hotelů se můžete zabydlet v opravených krásných vilách z přelomu devatenáctého století. Pronájímá je místní agentura Lovranske Vile. Další možností je zajistit si soukromé pokoje nebo apartmány, kterých je zde také nezpočet.
Městečko má k dispozici dvě velké pláže. Jedna se jmenuje Kvarner a je hlavní pláží a druhá je Peharovo. Hlavní leží ve východní části. Je vytvořená z betonových plošin a písku. Jsou na ní také mola. Pláž Peharovo se nachází v zátoce na západním okraji města. Tvoří ji jemné oblázky a vstup do moře je mělký, protože je písčitý. I některé hotely mají své soukromé pláže.
Pro sportovní nadšence je v Lovranu také vyžití. Můžete se věnovat především vodním sportům jako je: jachting, podmořský rybolov, vodní lyžování nebo potápění. Každým rokem v listopadu se tu koná mezinárodní regata. I na souši se můžete aktivně protáhnout, protože jsou tu tenisové kurty nebo se můžete vydat na túru do pohoří Učka. Nemusíte se bát, že byste se ztratili, protože trasy jsou dobře značené. Celá Istrie je také protkána cyklistickými stezkami, takže si stačí vybrat pro vás tu pravou.
Navštěvníci Lovranu se můžou také těšit na zajímavý kulturní program. Během roku zde probíhá několik populárních lidových slavností (zvaných fešt). Nejslavnější z nich je tzv. marunada, říjnová slavnost k příležitosti sklizně jedlých kaštanů. Ve zdejším okolí jich roste nejvíc na celé Kvarnerské riviéře. Na programu bývá příprava a ochutnávání jídel a sladkostí z kaštanů. Vše doprovází bohatý zábavný a společenský program. Dalšími oblíbenými slavnostmi jsou ty rybářské, které se konají průběžně od června do září. Slavnost Rovzan bývá každoročně v dubnu a je na počet místního patrona svatého Jiřího. V polovině června probíhají Dny třešní. Slavnost, během níž se peče obří lovranský třešňový štrůdl a všichni návštěvníci ho můžou ochutnat. V rámci Lovranského léta se na náměstích, v kostele svatého Jiří a na hotelových terasách konají koncerty vážné, folklorní i dechové hudby. Pokud chcete strávit příjemný nerušený večer, stačí zajít do některé z místních kaváren nebo restaurací, kterých je zde také mnoho. Určitě se vám některá z nich zalíbí.