Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

29. 5. 2018

Nejkrásnější chorvatské ostrovy - tip na úžasnou dovolenou

Stále přemýšlíte, kam letos vyrazíte na dovolenou a ve svých myšlenkách se ubíráte k Chorvatsku? Přesto byste chtěli trochu změnu? Doporučujeme vám objevit některý z krásných chorvatských ostrovů

Nejkrásnější chorvatské ostrovy - tip na úžasnou dovolenou
Nejkrásnější chorvatské ostrovy - tip na úžasnou dovolenou

Stále přemýšlíte, kam letos vyrazíte na dovolenou a ve svých myšlenkách se ubíráte k Chorvatsku? Přesto byste chtěli trochu změnu? Doporučujeme vám objevit některý z krásných chorvatských ostrovů. Každý z uvedených je jiný, ale přesto jedinečný svojí nádhernou přírodou a plážemi. Všechny ostrovy ale spojuje skutečnost, že zdejší lidé jsou laskavější a přátelštější k turistům než na pevnině.

Brač

Největší ostrov střední Dalmácie je ostrov Brač, který obývá kolem 14 000 lidí. Zdejší středomořské podnebí zajišťují teplá, suchá léta a krátké a deštivé zimy. Ostrov Brač je velmi slunečný, průměrná délka slunečního svitu je 2 700 hodin ročně. Teplota moře dosahuje v letních měsících 24 - 26 stupňůPočasí na Brači ovlivňují pravidelné větry vanoucí na Jadranu. Chladná, severní bora, jižní teplé jugo a v letních měsících příjemný mistrál.

Brač je tvořen převážně vápenci. Celé území je v podstatě krasovou oblastí. Nejznámějšími krasovými jevy je Dračí jeskyně u obce Murvica a jeskyně Kopačina jižně od Supetaru. Významné jsou také tři jeskyně pro potápění - dvě jeskyně Maňajama a podmořská propast Lučica. Světově proslulý je bračský mramor, který se od antiky využívá jako stavební materiál. Byl z něj vybudován např. Diokleciánův palác ve Splitu nebo Bílý dům ve Washingtonu. Kamenickému řemeslu se zde daří v okolí osady Pučišća, kde je lom a kamenická škola.

Městečka a vesnice na Brači si dodnes zachovaly částečně neporušený dalmatský ráz. Brač je zajímavý pro své stavitelské památky - ilyrské (kyklopské) hradby, opevněná sídliště zvaná gradinybunje - nízké chýše kruhového půdorysu z místního lomového kamene, skýtající pastevcům úkryt před nepohodou. Z římského období sarkofágy a dvě mauzolea. Starochorvatské období jedenáct starobylých kostelíků z 9. až 12. století. Ty stojí na návrších a je od nich krásný rozhled. K nejpřitažlivějším památkám patří skalní klášter v jihozápadní části ostrova a Dračí jeskyně u Murvice na jižním pobřeží.

Na Brači najdete různé typy pláží. Vy skytují se zde pláže s jemnými oblázky s pozvolným přístupem do vody, upravená betonová plata nebo skalnatá pobřeží. Přibližně 4 km východně od letoviska Postira najdete písečnou pláž Lovrečinu. Všude však naleznete moře v okouzlujících barvách. Brač je také vyhlášeným místem pro všechny vodní sporty. V městečku Bol je zázemí pro tenisty, vyznavače windsurfingu a také nejslavnější chorvatská pláž Zlatni rat.

Hvar

Ostrov Hvar je jedním z největších dalmatských ostrovů (300 km²) a je poměrně hustě osídlen (11 tisíc obyvatel). Hvar je přitom velmi hornatý, jeho středem prochází horský hřbet Sv. Nikola. Severní i jižní pobřeží Hvaru ukrývá nespočet nádherných zátok a pláží. V severní části ostrova také leží úrodné Starigradské polje, která je hlavní zemědělskou oblastí a zároveň je zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Pěstují se zde byliny, jižní ovoce, vinná réva (výborná vína), zelenina a olivovníky. Olivový olej z Hvaru je vyhlášen svou kvalitou.

Ostrov Hvar má velmi příznivé podnebí, mírné zimy a teplá léta. V celém Chorvatsku je právě zde nejvíce hodin slunečního svitu, to je 2718 hodin ročně. I přes vysoké letní teploty je ostrovní klima příjemnější než na pevnině. Sníh na ostrově téměř neznají, pokud se objeví, pak pouze na pár hodin.

Hvar je znám jako levandulový, bylinkový nebo voňavý ostrov a toto přízvisko si nevysloužil jen náhodou. Mimo hojně rostoucí macchii zde roste všude levandule, majoránka, rozmarýn, šalvěj, tymián a další voňavé byliny. Vonné oleje z rozmarýnu a levandule se zde vyráběly už v 16. století. Pokud budete na Hvaru v průběhu června, kdy zrovna levandule kvete, budete okouzleni.

Naprosto jedinečnou atmosféru ostrova způsobuje město Hvar, které leží přímo u moře a společně se svým přístavem a historickým centrem dokonale dolaďuje krásu tohoto ostrova. Na celém ostrově se nachází ale další krásná městečka jako JelsaStari GradVrboska a nespočet malých vesnic: Basina, Zavala, Sveta Nedilja, Sućuraj a Milna. Do vnitrozemské osady Humac,  můžete zamířit za památkami lidové architektury, vínem a dobrou kuchyní.

Cres

Ostrov Cres je druhým největším (405 km² ) chorvatským ostrovem. Leží v severní části Kvarnerského zálivu. Jeho jižní část je ve městě Osor spojena mostem s ostrovem LošinjCres je hornatý ostrov a pobřeží ostrova je velmi členité. Zvlášť v západní a jižní části se nachází spousta zátok a oblázkových pláží. Severní a východní část pobřeží je charakteristická strmými a vysokými útesy. Když budete přijíždět ke Cresu, tak na vás bude působit díky mnoha příkrým útesům na pobřeží velmi nehostinněVnitrozemí je však jedním z nejhezčích míst celého Chorvatska, díky všudypřítomným olivovým hájům. 

Na ostrově naleznete veliké množství kamenných městeček, jejichž datum založení sahá do minulých století. Příkladem za všechny může být městečko Lubenice, která stojí na příkrém skalním útesu. Velmi malebné je také hlavní město tohoto ostrova s názvem Cres, které se může pochlubit starověkým opevněním a také průplavem, jehož vznik se datuje do druhého tisíciletí př. Kr.

Neobvyklým přírodním úkazem na ostrově je sladkovodní Vranské jezero. Jeho hladina je 13 m nad úrovní okolního moře a nejhlubší místo má 74 m. Vranské jezero je napájeno podzemními vodami z pevniny a zásobuje pitnou vodou ostrov Cres i Lošinj.

Ostrov je třetím florálně nejrozmanitějším ostrovem v Evropě (po Sardinii a Krku) roste zde 1 110 botanických druhů rostlin. Sever ostrova je pokryt hustými lesy, kde najdete duby pýřité, habry, jilmy a kaštany. Naopak pro střední a jižní část ostrova Cres jsou typické pastviny a husté keřovité porosty, tzv. makchie. Obrovská bohatost rostlinstva i živočichů na Cresu potěší všechny milovníky přírody. Ve vodách okolo ostrova Cres žije také kolonie zhruba 120 jedinců delfína skákavého.


Podobné články: