Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Sućuraj

Malé městečko s 400 obyvateli leží v nejvýchodnější části ostrova Hvar. Právě zde se ostrov nejvíc přibližuje pevnině, od které je to do Sućuraje jen 6 kilometrů po moři a plavba trajektu trvá 25 mininut. V Sućuraji, ve stejnojmenné zátoce je také trajektový přístav, jehož linky plují z městečka do Drveniku na Makarské riviéře na pevnině.

Ze Sućuraje vychází asfaltová silnice, která vede celým ostrovem (70 km) a spojuje jeho východní část se západní. Městečko má autobusové spojení s městem Hvar na západě a dalšími zastávkami ve všech větších místech.

Sućuraj byl původně jen zemědělskou a rybářskou obcí. V posledních letech se zde začal rozvíjet také cestovní ruch, díky výjimečně příjemnému podnebí a překrásné přírodě. Městečko je tedy klidné letovisko s velmi dobrými možnostmi koupání, a proto ho navštěvuje poměrně dost turistů.

Sućuraj

V Sućuraji jsou široké možnosti ubytování a různé druhy pohostinských zařízení (restaurace, café-bary, pizzerie, cukrárna). Ve městě je pošta, bankomat, ambulance, helidrom, přístavní pobočka a tři prodejny s potravinami. Motoristy upozorňujeme, že v Sućuraji není čerpací stanice pohonných hmot. Nejbližší pumpa na ostrově je v Jelse, tudíž je vzdálená 56 kilometrů. Ti, kteří se chystají do Sućuraje trajektem z Drveniku, by měli natankovat ještě na pevnině. Nejbližší pumpa na pobřeží je v Podgoře (ze severu) a v Gradacu (z jihu).

V okolí městečka se pěstuje vinná réva, olivovníky a fíkovníky, všechny potraviny vyrobené ze zdejší plodů mají vynikajcí kvalitu. Obyvatelé se zabývají stále rybolovem, včetně zpracováním ryb. Zdejší tradiční rybářská flotila patří k nejvýznamnějším v oblasti. Úlovky Sućuranských rybářů se prodávají po celém Chorvatsku a vyváží se i do Evropy.

Stará část městečka se rozkládá kolem úzké sućurajské zátoky, která je orientovaná k jihu. Novější zástavba lemuje okolní jižního pobřeží.

Východní část ostrova Hvaru se nazývá Plame. Kromě Sućuraje zahrnuje vnitrozemské obce: Selca, Bogomolje, Gdinj, Zastražišće a Poljicu.

Sućuraj - maják

Historie a památky

Historie Sućuraje je starší více než 2300 let a během své historie byl vícekrát do základů zničen a znovu obnoven. První známí obyvatelé Sućurje byli Ilyrové a podle některých pramenů tu měla ve 3. století př. Kr. svůj palác proslulá ilyrská královna Teuta. V okolí se dochovaly pozůstatky ilyrských náhrobních pahorků. V 7. a 8. století osídlili Sućuraj Chorvaté, kteří v něm žijí dodnes. Jméno dostalo městečko podle kostela svatého Jiří z první poloviny 14. století, o kterém se zmiňuje Hvarský statut z roku 1331. Kostel byl zbořen koncem 19. století a ihned se začal stavět nový. Velký počet lidí přišel do Sućuraje z přímoří v 15. století, protože utíkali před Turky.

Nejstarší dochovaná stavba v Sućuraji je františkánský, původně benediktinský klášter s kostelem svatého Jiří, který se dočkal mnoha přestaveb. Kdy přesně byl klášter postavený ale není známo. Ví se, že poprvé byl obnoven v roce 1309 a naposledy v roce 1994. Další památkou ve městečku je barokní kostel svatého Antonína pocházející z druhé poloviny 17. století, částečně zachovaná benátská pevnost Fortica z roku 1613. V té době byla proti tureckým a pirátským nájezdům opevněna i obec.

Sućuraj - kostel

Dovolená v Sućuraji

Širokou kapacitu ubytování Sućuraje tvoří soukromé penziony a apartmány. Hotel se tu nachází pouze jeden a jmenuje se Trpimir. Stojí za malým parkem v závěru sućurajské zátoky. Ještě je zde kemp Mlaska, který leží ve stejnojmenné zátoce na severním pobřeží ostrova, 4 kilometry od městečka. Část tohoto kempu je vyhrazena nudistům.

Hlavní pláží Sućuraje se jmenuje Česminica a je na jižním pobřeží. Do moře se vstupuje po oblázcích a ke slunění slouží stupňovité betonové plošiny. Zátoka má mělké dno, a proto je vhodná pro děti a hry ve vodě. Na pláži je i občerstvení. V bezprostřední blízkosti městečka je ještě jedna velmi pěkná pláž, a to na severu, Bilina. Tím ale možnosti koupání nekončí, nejmalebnější pláže jsou v zátokách na jih od Sućuraje, jsou to Perna a Prapatna. Na ně se dostanete pouze člunem nebo pěšky.

Milovníci skalnatého pobřeží se jezdí koupat na severní pobřeží ostrova. Od majáku v Sućuraji na mys vede makadamová cesta, která se několik kilometrů vine nad pobřežím a pak ústí na hlavní silnici. Koupání na divokém pobřeží se skalnatými plotnami a rozeklanými skalisky umocňuje krásný výhled na protilehlé pohoří Biokovo na pevnině.

Pobřeží v zátoce Mlaska u stejnojmenného kempu (4 km) je skalnaté. Pobřeží je zde vybetonováno, aby se tu mohli návštěvníci opalovat. V samotném závěru zátoky je malá písečná pláž, což ocení zejména děti.

Pláž - Sućuraj

Sućuraj má velmi dobré podmínky pro vodní sporty. Můžete se zde věnovat potápění, šnorchlování, plavání, jachtingu i mořského rybolovu. Moře je v okolí městečka bohaté hlavně na sardele, které jsou místní specialitou. Dále si můžete vzít na ostrov Hvar kolo, protože je protkán několika cyklistickými stezkami. Na pláži si můžete zahrát volejbal nebo fotbal.

Večery jsou v Sućuraji poklidné, není zde totiž žádná diskotéka. Zato si můžete vyrazit do místích kaváren, barů a restaurací, kde si můžete vychutnat místní speciality a výborné víno.