Vrboska
Nejmenší ostrovní městečko (526 obyvatel) na slunečném Hvaru, má zeměpisnou zvláštnost, leží ukryté v hlubokém úzkém zálivu a nedotčeném borovém lese. Vrboska se nachází na severu ostrova, 9 kilometrů východně od Stari Gradu a 5 kilometrů severozápadně od Jelsy.
Vrboska má překrásný ostrůvek uprostřed zátoky, spojený můstky, kvůli kterému ji nazývají "Malé Benátky".
Zdešjí obyvatelé se živí pěstováním olivovníků a vinné révy, rybolovem a v poslední době i cestovním ruchem. Zdejší ACI Marina Vrboska se dostala do povědomí jachtařů jako bezpečný přístav.
Vrboska je s oblibou vyhledávána mezi turisty jako klidné letovisko s dobrým rekreačním zázemím. V blízkosti pláží jsou apartmány, rodinné penziony, kempy, restaurace, bufety a obchody. Její velkou předností jsou pěkné pláže, čerstvý vzduch, křišťálově modré moře a nedotčená příroda. Nedaleko městečka je ostrov Zečevo vyhrazený pro nudisty.
Historie a památky
Vrboska byla osídlena již v antice, kdy byla rybářskou vesnicí a rozvinula se v hezké městečko. Osobitý šarm mu dává typická středomořská lidová architektura, staré městské domy s gotickými, renesančními a barokními prvky a církevní stavby.
Nejvýznamnější místní stavbou je kostel (pevnost) svaté Panny Marie milosrdné ze 16. století stojící na vyvýšenině uprostřed městečka. Díky své architektuře se jednalo o výjimečnou stavbu, ve své době to byla nejkrásnější pevnost v Chorvatsku postavená z měšťanských příspěvků na obranu před Turky. Kostel poskytoval v době nebezpečí úkryt všem obyvatelům. Její součástí je i cisterna na vodu a zásobárna potravin. Z věže kostela je krásný výhled na úzkou dlouhou zátoku. (Pokud byste si chtěli kosel prohlédnout, tak si musíte půjčit klíč na místní faře.)
Západně od pevnosti leží kostel svatého Lovrinca z 15. století, který byl v 17. století přestavěn do barokního stylu. Jeho interiér skrývá nedocenitelný malířský poklad, jenž se připisuje renesančním mistrům Tizianu Veceliu, Paolu Cagliariju (zvaný Veronese), Jacopu de Ponte Bassanu, Giuseppeu Alabardiju, Antoniu Scurii, Tizianu Aspettijua a Benvenutu Celliniju. Ve Vrbosce se nachází také kostel svatého Petra z roku 1331, který je považován za jednu z nejstarších sakrálních staveb na ostrově, stejně tak i kostelík svatého Roka, postavený v roce 1577 jako záslibný dar za pomoc při morové nákaze.
Dovolená ve Vrbosce
Východně od městečka Vrboska leží hotel Adriatic, který má malebnou polohu, leží pár desítek metrů od upraveného pobřeží v borovém háji a nabízí sportovní zázemí. V blízkosti hotelu je nejkrásnější pláž Vrbosky, zátoka Soline. Nedaleko hotelu, při severním pobřeží poloostrova Zaglav, je kemp Nudist s naturistickou pláží a řadou ostatního vybavení. Nabídku ubytování doplňují soukromé penziony a apartmány. Pro jachtaře je po celý rok otevřená ACI marina Vrboska.
Nejkrásnější koupání je oblázkové pláži Soline u hotelu Adriatic, kam lze dojít pobřežní promenádou podél severního pobřeží zátoky. Kdo má raději skalnaté plotny, může zajít do sousední zátoky Zavala, orientované k severu. U obou pláží jsou pohostinská zařízení a sportoviště. Pobřeží kolem Vrbosky obklopuje vysoký borový les, který poskytuje příjemný stín. Ostrůvek Zečevo východně od Vrbosky je naturistický, z městského přístavu sem jezdí čluny.
Pěkná, trochu odlehlejší místa ke koupání lze také najít na skalnatém pobřeží blízkého poloostrova Glavica. Romantické koupání nabízejí krásné zátoky severně od Vrbosky: Maslinica (vzdálená jen 15 minut pěšky z centra Vrbosky), Palinica, Lučina vala a další. Každý den se z Vrbosky organizují lodní výlety na proslulou (prý nejkrásnější chorvatskou) pláž Zlatni rat na ostrově Brači.
Vrboska má dobré podmínky pro vodní sporty, především pro jachting (ACI Marina Vrboska), marina je celoročně otevřená a má 124 stání na vodě a 25 stání na pevnině. Stání jsou vybavena přípojkami elektřiny, vody a dalšími službami běžnými v marinách. V místě je i půjčovna člunů, lodí a sportovního vybavení. Také je zde potápěčské centrum (sídlo u hotelu Adriatic) se základnou u pláže Soline, které organizuje potápěčské výlety do blízkých lokalit např.: Zátoka Zala nebo ostrůvek Zečevo severovýchodně od Vrbosky. Pro windsurfing jsou dobré podmínky ve Hvarském průlivu (mezi ostrovy Hvarem a Bračem).
Celý ostrov Hvar je protkán sítí pěších a cyklistických stezek. Nejbližší cyklistická stezka vede z městečka po pobřeží do Jelsy a do vnitrozemských obcí Vrbanj a Dol, poté do Stari Gradu, odkud se přes Starigradské polje vrací do Vrbosky. Na ostrově je značeno dalších pět stezek. Městečko nabízí i další sportovní vyžití, u hotelu Adriatic jsou čtyři tenisové kurty i s možností výuky, víceúčelové hřiště, hřiště pro plážový volejbal, stoly pro stolní tenis a minigolfové hřiště.
Největší lidovou slavností ve Vrbosce je Slavnost svatého Vavřince (patrona městečka), která se koná na jeho svátek, 10. srpna. Je doprovázena různými zábavními akcemi trvajícími do pozdních nočních hodin. Také během Rybářských nocí v průběhu prázdnin se konají různé zábavní programy a je možné ochutnat rybí i další speciality. Z dalších pravidelných letních zábavních akcí jmenujeme Letní karneval, Vrboské kulturní léto a Závod bláznivých plavidel.
V několika zdejších restauracích můžete posedět u dobrého vína a ochutnat některé z místní speciality. Vrboska má bohatou rybářskou tradici, a proto když si objednáte čerstvě ulovenou rybu s místní zeleninou zakáplou domácím olivovým olejem a aromatickým kořením, bude to pro vás jedinečný gurmánský zážitek, který zakončete proslulým hvarským vínem.
Tip na výlet
Jednou ze zajímavých památek, kterou může Vrboska nabídnout je Rybářské muzeum. Muzejní kolekce zahrnuje veškeré tradiční rybářské vybavení jako jsou sítě všech druhů, náčiní a pozůstatky někdejší továrny na zpracování ryb. Je zde také rekonstruovaný starý rybářský dům, který zanechává dojemný obraz o těžkém životu někdejších obyvatel Vrbosky.
Z Vrbosky lze podnikat pěkné procházky podél pobřeží oběma směry. Severní břeh zátoky lemuje pobřežní promenáda s borovým lesem (bez automobilů) k hotelu Adriatic a dále do zátoky Soline. Lze ji spojit i s koupáním na skalnatém pobřeží. Cestou se otevírají pěkné výhledy na Vrbosku a hlubokou zátoku, v níž leží. Podél jižního pobřeží zátoky se dá úzkou silnicí dojít až do Jelsy vzdálené 5 kilometrů. I zde jsou pěkné možnosti koupání.
Ve vnitrozemí ostrova Hvaru můžete navštivit vesnice Vrbanj, Svirće, Vrisnik a Pitve, kde žijí zemědělsky založení lidé. První z nich, vesnice Vrbanj, leží 4 kilometry jihozápadně od Vrbosky, uprostřed úrodného Starigradského polje. Je to největší vesnice na ostrově, její obyvatelé se zabývají pěstováním vína, levandule a oliv. Uprostřed Vrbanje stojí malebná skupina domů, tzv. Kraljevi dvori, původně ze 13. století. Několik místních opevněných domů se střílnami bylo postaveno na obranu proti pirátským nájezdům. Na kopci Hum (207 m) nad obcí jsou k vidění zříceniny kostelíka svatého Víta.
Další vesnice Svirće ležící 2 kilometry jižně od Vrbanje. Dobře se tu daří hvarské odrůdě vinné révy jménem plavac mali. Obec je zapojena do velkého náboženského předvelikonočního putování po ostrově. Tradice tohoto nočního velkopátečního procesí "Za křížem" se udržuje již od roku 1658. V místě je starý kostel svaté Maří Magdalény, v dnešní podobě z 20. století. Odsud také můžete vystoupit na nejvyšší bod ostrova, na vrch svatého Nikola (628 m).