Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Viganj

Malé přístavní letovisko s 330 stálými obyvateli se nachází v západní části jižního pobřeží poloostrova Pelješac, 8 kilometrů západně od města Orebiće. Viganj leží v široké zátoce západně od mysu Sveti Liberan, v úrodném kraji, při Pelješacké transverzále.

Nedávno byl postaven nový obchvat vedoucí od osady Zamošće (Kučište) až za Viganj, díky němuž se provoz v městečku zklidnil. Dříve po úzké pobřežní silnici projížděla všechna auta směřující do nejzápadnějšího cípu poloostrova, do Lovište. Z cesty do Viganje se nyní stala málo frekventovaná pobřežní promenáda.

Kvůli chráněné poloze městečka je zdejší vegetace velmi bohatá. V okolí Viganje roste i mnoho neobvyklých rostlinných druhů, které sem v minulosti přivezli místní námořníci.

Městečko Viganj

Zdejší obyvatelé se kromě turistického ruchu živí rybolovem a zemědělstvím. Daří se tu především olivovníkům, ovoci, zelenině a vinné révě.

Viganj nabízí turistům krásná přírodní zákoutí s dobrými rekreačními podniky a kvalitním ubytováním. Především jsou zde ale skvělé podmínky pro windsurfing a kitesurfing. Městečko se stalo oblíbeným místem pro surfaře z celé Evropy. Právě oni tvoří většinu klientely několika místních kempů a soukromých penzionů. V mořském kanálu mezi Pelješacem a Korčulou v létě vane ze severozápadu vítr, mistral, který vytváří ideální podmínky pro tyto sporty. Jeho předností je stálost díky níž, se v moři udělá malá vlna, jenž umožní dosažení skvělé rychlosti.

Historie a památky

Ozdobou Viganje jsou staré kamenné domy a vily, které si tu postavili místní námořníci a kapitáni. Řada z nich je prošla rekonstrukcí a slouží cestovnímu ruchu jako exkluzivní ubytovací zařízení.

V městečku také stojí barokní dominikánský klášter s kostelem Panny Marie. V součanosti již neslouží svému účelu, dříve v něm byla umístěna škola a restaurace. Nyní v něm sídlí sdruženít "Hrvatski dom Viganj", která jej postupně upravuje a prostory využívá k různým kulturním účelům.

Městečko Viganj

V jeskyni u vnitrozemské obce Nakovana (při silnici směrem na Lovište) byla objevena v roce 1999 významná ilyrská svatyně plodnosti. Archeologové v ní našli keramiku a různé úlomky ze 4. století př. Kr. Zdejší ilyrská osada byla ve své době jednou z největších na jižním Jadranu. Ilyrové vybudovali na skalnatém kopci pevnost obehnanou hradbami, z níž kontrolovali dění na moři a prováděli loupežné výpady.

Dovolená ve Viganji

Ve Viganji nehledejte ubytování pro náročné turisty. Hotel se zde nenachází, pouze je tu několik kempů a soukromé apartmány a penziony. Širší nabídku ubytování seženete v sousedních mestečkách Kučište a Orebić.

Ve Viganji je nejpěknější pláž na západním pobřeží Pelješce. Místní pláž Ponta se skládá z drobných bílých oblázků a nachází se při mysu Sveti Liberan. I vyznavači nudismu si zde přijdou na své. Mají vyčleněné dvě malé odlehlé pláže pod kostelíkem svatého Jana západně od městečka.

Městečko Viganj - pláž

Moře v okolí Viganje má obzvlášť dobré přírodní podmínky (stálé větry v Pelješackém průlivu) pro windsurfing a kitesurfing, proto se pokládá za ideální lokalitu pro tyto sporty. V průběhu roku se zde pořádají různé závody a mistrovství v rámci Chorvatska i Evropy. Začátečníkům i pokročilým se tu mohou věnovat instruktoři ze zdejších windsurfingových škol. Dobré podmínky pro začátečníky jsou především ráno, kdy fouká mírný vánek a kanál je klidný jako jezero. Dobré předpolklady jsou ve Viganji i pro potápění a pro jachting. Své služby zde nabízí i několik půjčoven člunů, jízdních kol, skútrů a windsurfingového vybavení. Přímo na pláži je hřiště na volejbal.

Ve Viganji, v oblíbené destinaci surfařů, nechybí plážové bary, bistra a noční kluby. Pokud byste si chtěli užít trochu klidnější večer, tak můžete navštívit místní restaurace i tradiční dalmatské hospůdky, konoby. V průběhu prázdnin se zde pořádají různé letní a lidové slavnosti (fešty) a koncerty přímo na pláži.