Vela Luka
Přístavní město má 4 500 obyvatel, a proto je největším sídlem na ostrově Korčula. Nachází se na západní straně ostrova, na konci stejnojmenného zálivu dlouhého 9,2 kilometrů. Záliv slouží jako bezpečný přístav pro jachtaře. Okolní pobřeží Vela Luky je rozčleněno na mnoho menších zátok, ve kterých jsou umístěny letní domy, apartmány a hotely. Město se rozkládá pod vrchem Spilinski rat a díky okolním pahorkům je chráněno před nepříznivými větry. Zdejší podnebí velmi prospívá rostlinám a veškeré vegetaci.
Vela Luka je poměrně důležitou „dopravní tepnou“. Nachází se zde „významný“ trajektový přístav pro ostrov Korčula, protože v něm staví lodě plující ze Splitu, které dále pokračují na ostrov Lastovo. Dále pak z Vela Luky vychází silnice spojující všechna větší městečka ve vnitrozemí ostrova, autobusové linky jezdí i do Dubrovníku a Záhřebu. Pokud byste se chtěli podívat do města Korčuly, tak odtud vzdálené 48 kilometrů západním směrem.
Půda ve Vela Luce je poměrně úrodná, proto se zde daří pěstování vinné révy, zeleniny a ovoce. Okolí je olivově nejrozvinutější na Jadranu a výborný olivový olej si můžete vychutnávat v místních restauracích. Více se o výrobě olivového oleje můžete dozvědět ve sbírce olivnářství a olejáren Zlokić, ve které si můžete prohlédnout etnografickou sbírku spojenou s olivnářstvím, degustovat olej a případně si jej zakoupit. V minulých desetiletitích se na okraji Vela Luky vytvořilo „průmyslové centrum“ ostrova. Nachází se zde loděnice, zpracovávají se zde ryby a olivy, je tu vinařský závod, lihovar a výrobna těstovin.
Vela Luka je také hojně navštěvováno vedle letního rekreačního střediska jako léčebné lázně (jmenují se Kalos), které jsou zaměřeny na choroby dýchacích cest, poruchy pohybového ústrojí a ženské nemoci. Místní léčivé prameny vyvěrají na konci přístavu v zátoce Kale.
Historie
Na ostrově Korčula je městečko Vela Luka nejstarší obydlenou osadou. Její minulost sahá až do neolitu do doby bronzové. Důkazem jsou archeologické nálezy v jeskyni Vela spilja, která se nachází ve svahu vrchu Pinski rat, vysoko nad městem. Jeskyně je volně přístupná a můžete se k ní dostat autem. Nálezy z ní mají expozici v Kulturním středisku ve Vela Luce. Novodobá historie městečka se začala vyvíjet až na konci 18. století a v posledních desetiletích se díky turistickému ruchu hodně rozrůstá.
Dovolená ve Vela Luce
U Vela Luky byla postavena nová hotelová aglomerace, která je s centrem města spojena cestou vedoucí kolem zátoky a lodní dopravou. Mimo nové hotely se nacházejí také v Luce „starší“, které jsou většinou zrekonstruované. Místní obyvatelé také nabízejí ubytování v soukromých apartmánech a nebo můžete využít služby zdejšího kempu.
V novém hotelovém městečku se nachází pěkný záliv s příjemnou pláží, která je oblázková a kamenitá, občas se zde vyskytují i betonová plata na slunění. Na severozápadním pobřeží Luky se nalézá mnoho menších či větších zátok (Gradina, Triporte, Poplat, Pičena, Mikulina Luka, Tudorovica, Stratinčica a Žukova) se zelenými zákoutími, kde se můžete koupat osamoceni. Další nádherné pláže naleznete na vzdálenějším ostrůvku Proizd nacházejícím se severozápadním směrem od města (doprava čluny z města). Leží zde i jedna pláž, která byla v roce 2007 vybrána jako nejlepší pláž na Jadranu. U „starého“ hotelu v centru Vela Luky je městská pláž.
Vhodné podmínky jsou ve Vela Luce především pro vodní sporty jako je potápění, windsurfing nebo jachting. Najdete zde také potápěcké centra, které organizují ponory a školy potápění. Milovníci tenisu si můžou zatrénovat na zdejších kurtech. V okolí Vela Luky jsou označeny turistické i cyklistické stezky různé náročnosti.
Ve Vela Luce je mnoho restaurací, vináren a konob, které vám nabídnou skvělé místní pokrmy a vína. Otevřeny bývají dlouho do noci a v některých hraje i živá hudba. Pro mladé je ve městě discotéka a všechny věkové kategorie pobaví skupinky místních mužů tzv. klapy, kteří zpívají národní písně nejen pro své potěšení na místním nábřeží. Přes léto se zde každoročně pořádá Velalucké léto s kulturními a zábavními programy, během něhož si návštěvníci mohou vychutnat koncerty, představení, večerní představení místního folkóru, kde se vám představí historické tance. Nejznámnější mezi nimi je Kumpanija – tanec mužů s meči. Největší slavností Vela Luky je lidový svátek svatého Josefa, jenž připadá na 19. března. Před kostelem prochází procesí a po mši začíná bohatý zábavní program.