Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Trogir

Historické město a zároveň přístav se nachází 25 kilometrů západně od Splitu. Trogir má zhruba 10 200 obyvatel. Jeho středověké centrum plné pravoúhlých uliček, nádherných paláců, měšťanských domů a kostelů leží na ostrůvku Čiovo, který je obehnán hradbami. Zdejší domy vypráví svoji minulost i bez pomoci průvodců. Skoro na každém je totiž nějaká pamětní tabule, vytesaný nápis nebo rodový znak. Historické jádro, kolem kterého protéká Trogirský kanál, je s pevninou spojeno zvedacím mostem. Město patří mezi nejkrásnější a turisty nejnavštěvovanější destinaci v Dalmácii. Nejen proto byl Trogir v roce 1997 zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Jeho moderní výstavba probíhá na pevnině podél pobřeží. V těchto částech je soustředen také farmaceutický průmysl, loděnice, továrna na zpracování tabáku a těžbu kamene. V nedaleké obci Kaštela je městské letiště, Split-Kaštela.

Trogir

Rekreačního ubytování v samotném městě moc není. Zato na jeho okrajích cca šest kilometrů od centra, se nachází letoviska Seget Donji a Saget Vranjica, které již plynule navazují na samotný Trogir. Ty nabízí turistům hotely, soukromé apartmány nebo kempy. Zde jsou také městské pláže, které byly oceněny Modrou vlajkou za čistotu moře. Další možnost koupání je na ostrově Čiovo v zátoce Saldun, ke které se dostanete po pár minutách jízdy.

Pokud vám nebude stačit ruch Trogiru a budete chtít prozkoumat podrobněji historii regionu nebo načerpat více zdejší atmosféry, zajeďte si na výlet do nedalekého Splitu. Cestou budete projíždět malebnými rybářskými vesničkami (všechny mají stejný název Kaštela) na pobřeží, v jejichž blizkosti se nachází sedm opevněných hradů. Ty stojí také alespoň za malé zastavení.

Historie

Trogir byl ve 3. století před naším letopočtem založen Řeky jako osada Tragurion (na kozím vrchu). Poté bylo dobyto římskou a byzantskou říší a ztratilo na svém významu. Většího rozvoje se město dočkalo až během Chorvatského království v 11. století, kdy se v Trogiru rozvíjel obchod a mořeplavba. Během této doby získalo město svého biskupa a městské právo. Také v průběhu 13. - 16. století nastala v Trogiru stavební horečka. Byla vybudována pevnost Kamerlengo a mnoho místních šlechtických paláců a měšťanských domů. V roce 1420 dobyli město Benátčané a ponechali si ho dalších čtyři sta let. Po nich sem přišli Francouzi, Rakušané a od roku 1918 patří Trogir Chorvatům.

Trogir

Památky

Do historického centra města se dostanete Pevninskou bránou ze 17. století, u které stojí socha trogirského patrona Ivana Ursiniho. Ten byl ve 12. století ve městě biskupem a proslavil se několika zázraky. Ze branou stojí palác Garagnin-Fanfogna, kde je dnes umístěno Městské muzeum. V něm se nachází několik sbírek a součástí je také lapidárium. V něm jsou k vidění římské náhrobky, skulptury nebo renesanční erby.

Nejvýznamnější trogirskou památkou je kostel svatého Vavřince. Jde o obrovskou trojlodní baziliku, která stojí na Národním náměstí. Její stavba probíhala mezi roky 1123 až 1598, tedy dlouhých pět set let. V jejím vzhledu se snoubí románský, gotický a renesanční sloh. Cennou částí baziliky je románský Radovanův portál z roku 1240. Jsou na něm vytesáni Adam a Eva se lvy, dále apoštolové a dvanáct měsíců. Zajímavostí v kostele je také osmihranná románská kamenná kazatelna ze 13. století. Velice podobná totiž stojí ve Splitu. Součástí baziliky je renesanční kaple svatého Ivana Ursiniho z roku 1468. Jejím stavitelem byl Nikola Firentinac, Donatellův žák. Ve výklencích kaple se nalézají sochy dvanácti apoštolů, které jsou dílem Ivana Dukniviće.

Ukázkovým příkladem šlechtického domu je palác Čipiko z 15. století. Byl postaven v gotickém a renesenčním slohu. Vedle domu stojí městská lodžie se zvonicí, která sloužila jako soud. V blízkosti je k vidění třípatrová trogirská radnice s městským znakem ze 13. století.

Trogir - pevnost

V centru Trogiru se nachází několik dalších církevních památek, např. kostel svaté Barbory. Ten je nestarší románskou stavbou ve městě. Dále je to kostel svatého Jana Křtitele ze 13. století, ve kterém jsou k vidění zajímavé umělecké předměty, především malby a texty (Trogirské evangelium ze 13. století). U jižní hradby města stojí benediktýnský klášter svatého Mikuláše založený v 11. století. K vidění jsou v něm zajímavé sbírky obrazů, které shromáždily jeptišky. Nejcenější a nejstarší sbírka má název Kairos. Pochází z helénistického období cca z 1. století před Kristem. Její součástí je také významný mramorový reliéf zobrazující mladého běžícího boha Kaira.

Dovolená v Trogiru

Pokud míříte na dovolenou do Trogiru, ubytováni budete nejspíše na ostrově Čiovo. Má rozlohu necelých 30 kilometrů čtverečních a je zaměřen na turistický ruch. S historickým centrem je spojen mostem. Najdete tu mnoho soukromých apartmánů a krásnou zátoku Saldun, ve které se můžete také koupat. Zdejší pláže jsou kamenité a oblázkové, stín v hormém dnu vám zajistí borovicové háje.

Trogir nabízí také sportovní vyžití. Nejlepší podmínky zde mají především vodní sporty jako jachting, windsurfing a potápění. Také si tu užijí tenisté, kuželkáři nebo volejbalisté, ale i mnozí další.

Trogir - nábřeží

Během letní sezóny je tu v provozu mnoho kaváren a restaurací, ve kterých můžete posedět do nočních hodin. Pro mladé jsou tu otevřeny i discotéky a taneční bary. Milovníci kultury se zde určitě nudit nebudou. O prázdninách v Trogiru probíhají koncerty klasické hudby v historických prostorech nebo zábavné Rybářské festivaly. Nejproslulejší místní letní akcí je Trogirské kulturní léto, které nabízí svým návštěvníkům nejrůznější hudební představení od moderní pop music, přes folklor až po vážnou hudbu. Všechna vystoupení se odehrávají v centru města na provizorních podiích.