Tisno
V nejužším místě Murterského průlivu, na východě ostrova Murter leží městečko Tisno s 1 430 obyvateli. Rozkládá se na ostrovní straně i na pevnině, které spojuje zvedací most přes Murterskou úžinu a zároveň Jadranská magistrála. Od vetšího města, Šibeniku, je Tisno vzdálené 29 kilometrů. Městečko je nejmladší osadou na ostrově Murter. Vzniklo na místě, kde ostrov teměř dosahuje pevninu, a proto bylo pojmenováno po této těsné úžině.
Přes Murterskou úžinu, která je široká pouze 38 metrů a mořský proud zde dosahuje rychlosti 4 uzly, se klene nový, moderní most. Ten nahradil starý a nevyhovují požadavkům dnešní doby. Most je otevřen pro lodní plavbu od 9:00 hodin a od 17:00 hodin na dobu 30 minut.
Vedle cestovního ruchu, který se tu v posledních letech rozmáhá, se zdejší obyvatelé stále živí rybolovem a zemědělstvím. Nejčastěji pěstovanými plodinami jsou: zelenina, olivovníky a vinná réva.
Na rozdíl od většiny dalmatských měst a vesnic, je Tisno velmi bohaté na vegetací a má mimořádně prostorná náměstí a dlouhé promenády, vhodné pro svěží létní procházku.
Tisno se během dvou desetiletí velmi příjemně proměnilo. Z nevzhledného městečka se stalo krásné místo pro dovolenou, kde stojí mnoho soukromých novostaveb a hotelů. Největších změn dostála nová část Tisna, která se vlivem turistického ruchu začala rychle rozrůstat, zvláště na jihozápadě a v oblasti kolem zálivu Artić.
Historie a památky
První zmínka o Tisnu pochází z roku 1474. Největší rozkvět městečko zažilo během kyperských a krétských válek, tedy válkami mezi benátskou a tureckou říší, kdy se zde usidlovalo mnoho přistěhovalců. Za francouzské vlády (1806-1813) bylo Tisno největší osadou na ostrově, a proto i jeho střediskem. Na začátku 18. století, po skončení tureckých výbojů, zde byl postaven most, který spojuje ostrov Murter s pevninou. tímto krokem se Tisno rozšířilo až k pobřeží.
Historické centrum je umístěno na ostrově, jihovýchodně od zvedacího mostu. Za poslední řadou domů a kostelem svatého Ondřeje je kamenitá a lesem pokrytá pláž, u níž je asi kilometr dlouhá promenáda. Nová čast Tisna je vybudovaná na pevnině, v oblasti nazvané Gomilica.
V městečku se nachází kostel svatého Ondřeje ze 16. století, který se dočkal barokní přestavby. Opravy, ale ne zásahu do vzhledu se dočkal ještě v 19. století. Pokud byste se chtěli podívat po okolí, tak se vydejte nad Tisno, kde vede hezká křížová cesta.
Dovolená v Tisnu
V Tisnu se můžete ubytovat na pevnině v zátoce Rastovac, která je od centra letoviska vzdálená jeden a půl kilometru. Nalézá se zde apartmánový komplex a kemp Hostin. Druhou variantou je ubytování na samotném ostrově, kde se nachází další hotely, soukromé apartmány a kempy.
Pláže se v Tisnu nalézají jak na pevnině, tak na ostrově. Velmi příjemná pláž se nachází na východě městečka na ostrově, je upravená a protože jsou zde borovice, tak je tu příjemný stín po celý den. Pokud byste pokračovali ještě více na východ od letoviska, tak zde naleznete převážně osamocená místa vhodná ke koupání. Na západní ostrovní straně Tisna je v zátoce Lovišća také hezká oblázková pláž, kde se ale platí vstupné (5 kun). Další pěkné koupání si užijete na pevninské části Tisna v zátoce Rastovac u apartmánového komplexu Hostin.
Stejně jako jinde na Jadranu, tak i v Tisnu jsou dobré podmínky pro vodní sporty jako je jachting, podmořský rybolov nebo potápění, které zde má i školu. Dále si zde můžete zahrát tenis, volejbal nebo fotbal.
Oblíbenou místní událostí je lidová slavnost Léto v Tisnu, které probíhá během celé letní sezóny a má na programu různá vystoupení folklórních souborů. Velkou místní událostí je i svátek Panny Marie Karmelské, jež probíhá 26. května.