Tipy pro rodiny v Chorvatsku
Chorvatsko nabízí rodičům a jejich dětem nejen koupání v moři a odpočinek na pláži, ale i jiné druhy zábavy a strávení volného času. Tyto tipy můžete využít, pokud budete unaveni ze slunce nebo když se na pár dní zatáhne obloha.
ZOO ve Splitu
Kdo tráví svoji dovolenou v blízkosti Splitu, tak si může udělat výlet do tohoto města. V jeho západní straně, mimo dopravní ruch, leží "zelený" kopec Marjan, kde se nachází zoologická zahrada, hřiště pro děti a mnoho zábavných atrakcí pro děti. ZOO patří k nejmenším na světe, rozkládá se na ploše pouhých 0,65 hektarů. Můžete zde pozorovat medvědy, vlky, divoká prasata, domácí králíky, morčata, pštrosy, poníky, původní ovce a domácí i kamerunské kozy. Volně tu žijí pávi, slepice všech velikostí a barev. Jezírko zase vyhledávají labutě, kachny, husy, čápi i plameňáci. V zahradě je ještě mnoho dalších zvířat. Otevírací doba ZOO je od 8:00 do 20:00 hodin.
Akvárium v Poreči
Pro milovníky podmořského světa bude skvělým výletem návštěva akvária na Istrii (jedno je v Poreči a druhé je v Pule). Porečské akvárium bylo otevřeno v roce 2003. Návštěvníci mohou sledovat 70 různých druhů ryb, krabů a jiných organismů a také jadranskou podmořskou faunu. Zdejší podmořští tvorové žijí ve 25 akváriích různé velikosti, od 700 do 3000 litrů. Akvária jsou vyrobena z nejmodernějších technologií a každé je samostatnou jednotkou s vlastním systémem zajišťujícím zdravé životní prostředí.
V komplexu akvária je i café-bar nebo prodejna suvenýrů. Vstuné je 25 kun za dospělou osobu za děti je nižší. Akvárium je otevřeno denně od 9:00 do 22:00 hodin.
Adresa: ul. F. Glavinića 4 (stará tržnice), Poreč.
Dinosauři v istrijské Funtaně
Čtyři kilometry jižně od Poreče ve směru na Vrsar leží funtanský Dinopark. Proč právě tady? Protože nálezy dokazují, že zde žili dinosauři (sauropodi), jejichž pozůstatky byly nalezeny na několika místech tohoto poloostrova. Vědci pojmenovali místní prehistorické obyvatele "Histriqasaurus". V roce 1934 byly na Brijunských ostrovech objeveny první nálezy, později následovaly další např. v okolí Medulinu a na ostrůvku Fenoliga u Premantury. Senzací pak bylo nalezení dinosauřích kostí v moři v roce 1992.
Park láká návštěvníky na sauropody, tedy největší býložravé suchozemské dinosaury "žijící" přímo v přírodě. Expozice je umístěna v krasové krajině skal, roklí a husté vegetaci, tedy téměř v autentickém prostředí, v nímž před 210 až 70 miliony let sauropodi skutečně žili. Turisté prochází parkem po stezkách a visutých chodnících typické pro istrijský les, v němž se setkají s dinosaury. Mezi tvůrce těchto obrů patří i firmy, které se podílely na tvorbě proslulých filmů o dinosaurech. Součástí parku ve Funtaně je i menší muzeum, v němž jsou k vidění dinosauří pozůstatky.
Dinopark nabízí i další zábavu, velkou letní scénu, kde návštěvníci mohou sledovat kouzelnická a cirkusová představení, dětské hřiště, kino, malou zoologickou zahradu, trampolíny, kolotoče nebo dětský vláček či představení provazochodců. Samozřejmě se v areálu nachází i občerstvení.
Dinopark Funtana je otevřen od 1. května do 18. září denně od 10:00 do 18:00 hodin. Cena vstupného pro dospělé je 100 kun, pro děti 80 kun. Povolen je vstup se psem, ale musí být na vodítku.
Více informací na: www.dinopark.hr
Malakološki muzeum v Makarské
Ve městě Makarská v přízemí historického františkánského kláštera sídlí Malakologické muzeum. Nachází se zde zajímavé sbírky měkkýšů, ostnokožců a fosílií nejrůznějších barev, tvarů a velikostí, kterých je vystaveno okolo 3 tisíc. Jejich původ je jak z okolí města, tak z celého světa. Sbírka je velice poutavě uspořádána a pečlivě osvětlena tak, že mořští živočichové září nejrůznějšími barvami. Muzeum je otevřeno denně a vstupené je 10 kn.
Adresa: ul. Franjevački put 1, 21 300 Makarska
Mezinárodní festival dětí v Šibeniku
V červnu probíhá nejvýznamnější slavnost tohoto města, festival dětí, který je pořádán ve spolupráci s organizací UNICEF. Šibenik díky němu oslavuje dětskou představivost a tvořivost již přes padesát let. Připomíná svým návštěvníkům, jak důležitý je svět dětských her a dovádění. Během festivalu se místní náměstí přenechávají dětem, které se věnují rozvoji jejich uměleckých schopností. Festival se skládá ze tří základních částí: přehlídky domácích i zahraničních dětských souborů (filmová, divadelní, baletní představení), pracovní části (malování, psaní), ve které se děti stávají jeho součástí, třetí část je vzdělávací a týká se problematiky výchovy dětí formou symposií. Také zde vystupují různé folklorní a hudební skupiny. Festival je zakončen slavnostním ohňostrojem.
Více informací na: www.mdf-si.org
Vranjické akvárium u Splitu
Na začátku května 2014 bylo otevřeno akvárium v malé osadě na poloostrově Vranjic nedaleko Splitu. Majitelem akvária je splitský podnikatel Kuzma Mariani, který celý projekt financoval z vlastních prostředků. Jenalo se přitom o velkou investici, přes milion eur. Projektem akvária si Mariani splnil svůj vlastní sen.
Akvárium se rozkládá na ploše 800 metrů čtverečných. Jeho 22 nádrží má celkový objem 380 metrů krychlových (380 tisíc litrů). Polovina nádrží je umístěna uvnitř a polovina venku, na otevřeném prostoru. Jde o největší, nejmodernější, plně automatizované akvárium, odpovídající nejvyšším ekologickým standardům v Chorvatsku.
V jednotlivých nádržích žije 130 druhů ryb (jejich počet stále roste, protože se doplňují další druhy), z toho přibližně 100 druhů pochází z Jadranu. Veřejnost nejvíce lákají žraloci, kterých zde žije patnáct a dva z nich dosahují délky 1,5 metru. Nechybějí však ani další mořští živočichové jako murény, ropušnice, úhoři, langusty, humři, krabi, medúzy, rejnoci, želvy, chobotnice a další. Třicet druhů ryb pochází i z dalších světových moří a oceánů, např. brazilský malý krokodýl. Součástí expozice jsou i předměty spojené s mořem a mořeplavbou, které majitel akvária sbíral dlouhá léta, jako např. potápěčský oblek z 50. let minulého století, staré svítilny aj.
Akvárium je otevřené každý den od 10:00 do 22:00 hodin. Vstupné je 75 kun pro dospělé, 50 kun pro děti od 4 do 14 let. Vstupenky si můžete rezervovat přes internet.
Více informacína: www.aquariumsplit.com
DinoPark v Omiši
Pokud není počasí na koupání nebo vás omrzí povalování na pláži, tak můžete navštívit DinoPark ve středodalmatském letovisku, v Omiši, který vám i dětem nabídne trochu vzrušení a dobrodružství.
Parku má rozlohu 7 000 m² a leží 300 metrů od moře. Vidět v něm můžete velmi realistické, hrozivě působící a pohyblivé dinosaury v životní velikosti. Tvůrcem některých exponátů byly designérské firmy, které se podílely na tvorbě slavných amerických filmů o dinosaurech a dokumentů. Prehistoričtí obři vydávají i zvuky, při nichž tuhne krev v žilách. Najdete zde několik druhů dinosaurů, od malých až k obrovitým monstrům, celkem je jich tu "žije" dvacet.
V DinoParku je i celá řada zajímavých atrakcí a programů. Návštěvníci si mohou vyzkoušet obrovskou houpačku ve tvaru pirátské lodi (město Omiš bylo ve středověku obávaným pirátským sídlem), dinotobogan, velkou trampolínu, nafukovací hrad, dinokino, dětský kolotoč, dětský vláček a řadu dalších atrakcí. Samozřejmostí je i možnost rychlého občerstvení a spousta míst pro odpočinek.
Vstupné je v hlavní sezóně (30.6. - 31.8.) 100 kun pro dítě a 80 kun pro dospělého, mimo hlavní sezónu (23.5. - 30.6. a 1.9. - 14.9.) 60 kun pro dítě a 40 kun pro dospělého.
Více informací na: www.dinopark-croatia.com