Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Poreč

Město je největším a nejnavštěvovanějším letoviskem na celé Istrii, protože poskytuje kvalitní služby a má největší ubytovací možnosti. Poreč má osm tisíc stálých obyvatel a patří k němu 400 metrů vzdálený ostrov Sveti Nikola, kde se můžete také ubytovat. Pokud si chcete vychutnat pravou krásu města s jeho rybářskými přístavy, vydejte se sem mimo hlavní turistickou sezónu. V té době je celé staré centrum totiž přeplněno turisty.

Výhodou Poreče je skutečnost, že všechny hotelové komplexy se nachází mimo jeho střed. Najdete je jižně a severně od města. Směrem na jih jsou to tyto turistické osady: Plava laguna, Zelena laguna a Bijela uvala. Na severu jsou to: Pical, Lanterna nebo Solaris. Příroda je kolem hotelových aglomeracích krásná a bohatá. Borovicové háje sahají většinou až k moři. Pokud se sem vypravíte autobusem, nemusíte být zklamaní, že se nepodíváte do vzdálenějšího centra. Dopravu mezi jednotlivými oblastmi zajišťuje autovláček vyjíždějící z náměstí Svobody. Jeho jízdné je cca 10 kun. Také zde funguje veřejná doprava z Poreče, která končí svoji trasu až ve Vrsaru.

Poreć

Historické jádro města si zachovalo svůj půvabný kolorit. Jsou zde především tradiční kamenné domy typické pro celé jadranské pobřeží, které dohromady tvoří půvabnou spleť uliček. Nachází se v nich malé kavárny, restaurace a obchody se suvenýry. Pokud byste si chtěli užít přijemných chvilek bez davů lidí, odbočte z hlavních uliček do postranních, kde si budete moci opravdu vychutnat místní příjemnou atmosféru. V samotném středu Poreče se také nachází největší turistická atrakce, románská Eufraziova bazilika, která byla v roce 1997 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Historie

Místní ilyrská osada se stala římskou kolonií Colonia Iulia Parentium. Byla důležitým městem, a proto zde byly postaveny významné veřejné budovy. Poreč se také stala sídlem biskupa během byzantského exarchátu v 6. - 7. století. Poté následovalo období francké nadvlády, kterou vystřídala samostatná městská komuna. Krátkou dobu byli místními pány i aquilejští patriarchové. Ty vystřídali přes místní odpor Benátčané. Slavné období Poreče nastalo za vlády Habsburků, kdy se město stalo hlavním centrem Istrie a sídlem Istrijského sněmu, ve kterém ale připadla moc do rukou Italům. Po první světové válce ji získali Italové a v roce 1943 byla obsazena Němci. Proto byla také na konci druhé světové války vybombardována spojenci a ze 70 % zničena. V roce 1947 připadla Poreč Jugoslávii.

Památky

Ve starobylém centru Poreče je doposud zachovaná římská struktura ulic zvaná cardum a decumanum, zbytky fóra (dnes je zde náměstí Marafor) s ruinami Neptunova a Martova chrámu z 2. století.

Poreć

Město bylo také opevněno před útočícími nepřáteli hradbami, ze kterých se dochovaly pouze dvě věže. V severní části města je Benátká věž z roku 1448, kde se v současnosti pravidelně konají výstavy moderního chorvatského umění. V jádru města jsou nejvzácnější tři románské domy. První stojí u náměstí Marafor a jedná se o Románský dům ze 13. století. Má nepřehlédnutelný a neobvyklý dřevěný balkon a venkovní schodiště. Jeho prostory jsou také využívány jako galerie pro současné umění. Nově zrekonstruovaný dům se nachází v ulice F. Supila. Byl postaven v pozdním románském slohu a jmenuje se Kanovnický dům. Posledním je Dům dvou světců v ulici Svatého Maura.

V centru Poreče můžete narazit i na několik hezkých paláců. Nejkrásnější je honosný barokní palác Sinčićů. Dnes slouží jako Oblastní muzeum, kde si můžete prohlédnout archeologické nálezy z okolí města. Mezi jeho významné exponáty patří náhrobky z římské doby. V prvním patře jsou pokoje vyzdobené portréty rodiny Rinaldia Carliho, který byl benátským vyslancem v Konstantinopoli na konci 17. století.

Dominantou města je Eufraziova bazilika stojící v srdci Poreče. Jedná se o velkolepou byzantskou sakrální památku ze 6. století, v jejímž interiéru jsou dochované mozaiky vytvořené cařihradskými mistry z doby císaře Justiniána. Do dnešních dnů jsou zachovány jen mozaiky v hlavní apsidě, také na triumfálním oblouku a na obloucích apsid. Mezi nejpůsobivější patří mozaika s Matkou Boží na trůně a s anděly, dále s Kristem a apoštoly a suita biskupa Eufrazia s mučedníky. Tyto mozaiky působí vážně a vznešeně a především jsou zcela rozdílné od geometrických vzorů z pozdně římského období. Ty byzantské jsou vykládané polodrahokamy a perletí. Některé mozaiky na podlaze se dochovaly z původního kostela, ale většina z nich pochází z byzantského období. Bazilika byla postavena místo staršího kostela a oratoře, které byly zasvěceny místnímu mučedníkovi a biskupovi, svatému Maurovi (žil ve 3. století). Bazilika byla původně středem náboženského komplexu, který byl postaven biskupem Eufraziem. Jeho součástí byl i biskupský palác, baptiserium, atrium a kampanila. Trolodní bazilika je zasvěcena, stejně jako původní kostel, svatému Maurovi.

Poreć

Na západní straně atria se nachází osmiboké baptiserium (křestní kaple), v jejímž středu stojí křtitelnice s původním obložením. Na severní straně atria je biskupský palác ze 17. století, kde se nalézají fragmenty mozaik z baziliky a nádherné oltáře. Součástí komplexu je také parecclésion (pohřební kaple) v severovýchodní části. Zde byl uložen sarkofág s ostatky svatého Maura, ale ten v roce 1354 ukradli Janované. Byly vráceny až po šesti stoletích. Dnes se ale na původním místě nenachází. Během prázdnin se v atriu baziliky konají koncerty klasické hudby.

Dovolená v Poreči

Zdejší hotelové komplexy se pyšní nejvyšší ubytovací kapacitou (95 tisíc lůžek) v celé Istrii. Dohromady se jedná o 30 hotelů, 16 turistických apartmánových pavilonů, 13 kempů, nespočet soukromých vil a penzionů. Každý turista si zde určitě vybere pro sebe ten nejvhodnější typ ubytování. Nejvyhlášenější ubytovací zařízení se nachází na jihu a severu od Poreče (např. Lanterna, Solaris, Červar-Porat, Materada, Pical, Brulo, Plava laguna, Zelena laguna, Bijela uvala, aj.). Také jsou zde naturistické kempy. Jeden je v Ulice, další v Solarisu v Laterně.

Poreć - nábřeží

Nachází se zde různé druhy pláží. Nejčastější jsou kamenité s travnatými plochami k opalování, dále jsou to oblázkové a štěrkové, které jsou uměle rozšířené a doplněné oblázky nebo betonovými plošinami. Na některých plážích objevíte tobogany a skluzavky. Také v Poreči byly některé z místních pláží oceněny tzv. Modrou vlajkou za udržování čistoty na pobřeží, např. naturistický kemp Ulika, hotelový komplex Bellevue, pláže hotelů Laguna Materada, Galijot, Parentium, Lotosi a Delfin. Dále to byly pláže kempů Zelena Laguna a Bijela uvala, pláž Donji Špadići, pláž Špadići-Materada, Městská pláž (Gradsko kupalište), pláž Borik, Oliva a Brulo.

Celé porečské pobřeží nabízí široké možnosti sportování. Nejlepší zázemí v tomto směru má Zelena laguna a Plava laguna. Výborné zázemí zde mají především vodní sporty jako jachting, windsurfing, wakeboarding a vodní lyžování. Ve městě jsou potápěčské nebo jezdecké školy. Tenisoví nadšenci zde mají k dispozici kurty, také jsou tu hřiště na volejbal, minigolf, kuželky nebo bowling. Pokud byste chtěli zažít trochu adrenalinu, můžete vyzkoušet bungee-jumping, paragliding nebo se vydat prozkoumat některou z okolních jeskyň s místí speleologickou společností. Samozřejmostí jsou také půjčovny s nejrůznějšími čluny, koly a dalšími sportovními potřebami.

V Poreči to žije během léta různými festivaly, koncerty, zábavními večery a tradičními folklórními slavnostmi. Podél celého pobřeží se v jednotlivých hotelových komplexech konají discotéky, zábavní večery s živou hudbou a animační programy pro děti a dospělé. K proslulým místním klubům patří Byblos na pláži v Zelené Laguně, Plava v Modré laguně, Villa Club na městské pláži a v centru města je to Akvarium.

Poreć - pláž

Nejen mladí lidé si tu nejdou to své. Poreč má bohatý kulturní program během prázdnin, např. koncerty vážné hudby v Eufraziově bazilice a koncerty moderní hudby v atriu paláce Sinčićů. V románsko-gotickém kostele sv. Františka je umístěna stálá výstava moderního chorvatského umění, která tu probíhá více jak 40 let. Za deštivých dnů můžete navštívit některé ze dvou zdejších muzeií. Jedno se jmenuje Vlastivědné muzeum Porečska, které se nachází v paláci Sinčiců a dalším je Sbírka porečské župy.

Tip na výlet

Sedm kilometrů na severovýchod od Poreče se nachází komplex krápníkových jeskyní Baredine. Pokud se sem vydáte vlastním autem, tak budete příjemně překvapeni. Cesta je velmi dobře značená. Jeskyně jsou otevřeny denně od dubna do října a vstupné činí 45 kun. Prohlídka za doprovodu průvodce trvá čtyřicet minut, během kterých uvidíte pět krásných krápníkových dómů s ostrými stalaktity a sintrovými náteky. Průvodce vám jistě také řekne místní legendu ze 13. století. Podle jejího příběhu se zde ztratil pár milenců Gabriel a Milka, kteří se zde nemohli najít až zde našli svou smrt. Určitě vám také neujde místní exemplář salamandra, Proteus anguineus, který žije pouze v krasových jeskyní v Chorvatsku a ve Slovinsku. Jen se ho nelekněte, protože vypadá jako bledý červ s nohama.