Mali Lošinj
Jachtařský přístav a vyhlášené letovisko Mali Lošinj má 6 600 obyvatel a leží ve stejnojmenném zálivu. Zároveň je největším městem na ostrově Lošinj a také jeho správním centrem. Vedle cestovního ruchu se místní obyvatelé živí ještě zemědělstvím, rybolovem a stavbou lodí.
Mali Lošinj má dobrou geografickou polohu, proto je zde příjemné podnebí a díky tomu i bohatá zeleň. Kvůli těmto podmínkám byl již na konci 19. století velmi oblíbeným klimatickým lázeňským střediskem. Již tehdy si zde začali stavět vily rakouští šlechtici, jednu z nich měl i samotný císař František Josef I. (dnešní vila Čikatu).
Pro zvelebení a rozvoj města jako lázeňského střediska měl podstatný význam Spolek pro zkrášlení a zalesnění, který byl založen v roce 1886. Díky němu byly osazeny místní zátoky Čikat a Sunčana uvala, jenž se staly krásnou zelenou oázou tohoto města.
V současnosti nabízí Mali Lošinj zimnní i letní ozdravné pobyty zaměrěné především na astmatiky, alergiky a klienty, kteří trpí poruchou imunity.
Historie a památky
Historické centrum města se rozkládá v cípu rozlehlého zálivu. Téměr všechny staré domy, vily a paláce jsou v barokním a klasicistním stylu z konce 18. a ze začátku 19. století, z období velkého hospodářského rozvoje města v souvislosti s mořeplavbou, rejdařstvím a stavbou lodí. Místní movití obyvatelé dohromady vlastnili 130 lodí pro zaoceánské plavby. Za pozornost stojí především domy bohatých rejdařů uprostřed zahrad a tzv. kapitánské domy.
V Mali Lošinju je několik kostelů, ale nejzajímavější je kostel svatého Martina postavený ve 2. polovině 15. století. Nad městem, na nejvyšším vhrcholku, se dochoval zbytek benátské pevnosti z konce 15. století.
V moři východně od Mali Lošinju je ostrovní skupinka Vele Orulje, kde byla v roce 1996 objevena v hloubce 45 metrů antická bronzová socha řeckého atleta, Apoxyomena. Došlo k její restauraci a následně byla vystavena v Mali Lošinju v paláci Kvarner na nábřeží.
Dovolená v Mali Lošinju
V Mali Lošinju se můžete ubytovat v zátokách Čikat a Veli Žal - Sunčana uvala, kde se nachází „hotelové městečko“, vzdálené 2 - 3 kilometry od centra města. Další možností je ubytování v soukromých apartmánech a penzionech, jejichž nabídka je opravdu široká. Místní kemp Poljana se nachází 3 kilometry severně od centra města.
Nejoblíbenejší pláž se nalézá v zátoce Čikat asi 15 minut chůze z centra. Je z drobnějších kamínků a z hrubého písku, na okrajích a u pobřeží jsou betonová plata se vstupy do moře. Do vody se vstupuje pozvolně, proto je vhodná pro rodiny s dětmi. Celá zátoka Čikat je porostlá borovicemi a je zároveň součástí chráněného lesního komplexu. Pláž je vybavena restauracemi, bary, půjčovnami sportovního vybavení a sportovišti. Další pláže Veli Žal, Sunčana uvala a Borik jsou u hotelů Aurora a Vespera asi 20 minut chůze od centra Mali Lošinju, jsou oblázkové a také je zde dobré zázemí. O kousek dál se nachází i nudistická pláž. Místní nejhezčí pláž se jmenuje Poljana a nachází se ve stejnojmenném kempu ležícím 3 kilometry severně od středu města. Romantické koupání můžete zažít v zátoce Artatore, která je 7 kilometrů severozápadně od města.
V Mali Lošinju jsou výborné podmínky pro vodní sporty. Zejména pro potápění, protože je zde i škola, která podvedením instruktorů pořádá výlety pod mořskou hladinu. Vybírá nejkrásnější místa v okolním moři, kde jsou vraky potopených lodí, zajímavá fauna a flóra. Dále je zde i jachtařská škola, pokud máte zájem brázdit chrvatské moře, můžete se sem přihlásit. Učivat vás budou profesionálové s mnohaletou praxí. Oblíbený je i podmořský rybolov, který zde má i svou soutěž Novoroční pohár měst, která se koná na přelomu roku i s mezinárodní účastí. Závod probíhá 4 až 6 hodin po dva dny. Závodí jednotlivci a tří členné skupiny, nikdo z nich nesmí používat dýchací přístroje a potápějí se podle své trénovanosti do hloubky 20 až 30 metrů. Podstata soutěže je taková, že účastníci hledávají ve vyhrazeném místě ryby, které loví povolenými harpunami. U každé ulovené ryby se počítá její váha, takže jeden gram se rovná jeden bod. Soutěží jednotlivci a tříčlenná družstva.
Dalšími vyhledávanými sporty jsou tenis, jízda na koni, minigolf a fotbal. Dále si zde můžete zaběhat nebo zabruslit na místních speciálních stezkách. V posledních letech se tu rozmáhá i cyklistika, protože celý ostrov Lošinj byl protkán cyklistickými stezkami.
V Mali Lošinju najdou mladí turisté několik discoték a tanečních teras. Pokud ovšem netoužíte po bujarém nočním životě, vydejte se během prázdnin na Lošinjské kulturní léto, v jehož rámci probíhají různé koncerty, divadelní představení, folklórní vystoupení i s mužskými pěvěckými sbory tzv. klapy, dechové koncerty s mažoretkami nebo výstavy. Další oblíbenou kulturní událostí v Mali Lošinju jsou Rybářské noci probíhající v červenci a srpnu. Velkým svátkem je oslava Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna, která je pro místní především církevní událostí. Zdejší raritou je koncert konaný na ostrůvku Kaludarac, na tom by nebylo nic zvláštního, ale posluchači nejsou v klasickém hledišti, nýbrž na svých lodích.
Tip na výlet
Zpestřením vaší dovolené můžou být procházky do „Voňavé ostrovní zahrady“ ležící na okraji města, v níž se nachází rostliny typické pro ostrovy Lošinj a Cres. Zahrada je stará jen několik let, má rozlohu 3 500 m a má moderní koncept se zajímavým architektonickým řešením, kde převažují suché zídky a terasy a vše je propojeno kamennými chodníčky. Nejvyskytovanějšími rostlinami jsou ty léčivé, pokud byste si odtud chtěli přivézt památku na tuto „zahradu“, můžete si koupit ve zdejším obchodě vonné oleje, esence, sušené květiny nebo léčivé nápoje.