Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Jelsa

Zemědělské a rybářské městečko s 3 656 obyvateli leží na severním pobřeží ostrova Hvaru na konci poměrně hluboké zátoky. Od města Hvaru je vzdálena 28 kilometrů východně. Na jih od Jelsyna svažujícím se kopci, se nachází husté smrkové lesy. Městečko je jediné místo na ostrově s vlastním zdrojem pitné vody, díky tomu je zde bujnější vegetace zde než kdekoliv jinde na Hvaru. Nachází se na okraji nejúrodnější části ostrova, na západ od Jelsy totiž leží zemědělská půda, která jsou součástí tzv. Starigradského polje, jenž je chráněno světovým dědictvím UNESCO.

Jelsa

V okolí Jelsy se pěstuje ovoce, olivovníky a vinná réva, která byla téměř zničena révokazem ve druhé polovině 19. století. Místní se dále živí stavbou malých lodí, tato tradice je tu od 19. století. Nemalý význam má i cestovní ruch.

Jelsalodní spojení se Splitem a s Bračem, a to rychlou lodní linkou: Split - Bol (Brač) - Jelsa (Hvar). Ve městě není trajektové přístaviště, nejbližší se nachází ve Stari Gradu.

Moderní Jelsa je rušné letovisko, s mnoha malými podniky, obchody a pěkným městským parkem. Jedná se o významné turistické centrum na ostrově. Cestovní ruch se zde začal oficiálně rozvíjet v roce 1868, ačkoli bylo navštěvováno za tímto účelem již v římské době. Nejstarší hotel v Jelse byl otevřen v roce 1911.

Jelsa se rozrostla v rušné, příjemné letovisko s několika hotely, kempy a dobrou nabídkou ubytování v soukromí.

Historie a památky

Současná Jelsa byla založena v roce 1331 jako přístav pro obec Pitve. První domy byly postaveny kolem kostela svatého Michaela na severní straně zálivu. Další domy vyrostly na jižním pobřeží, kolem kostela svatého Ivana.

Jelsa

Jelsa se začala rozvíjet až v 16. století s přílivem uprchlíků z pevniny, kteří utíkali před Turky. Již koncem 18. století se dostavil hospodářský růst, protože v městečku začali stavět lodě a stalo se tak jedním z nejvýznamnějších námořních a obchodních center na Jadranu. Jelsa prosperovala a stala se správním městem pro ostrov Hvar. K rychlejšímu rozvoji přispělo vysušení bažin ve středu současné Jelsy v 19. století. Díky tomu byl založen městský park a na nábřeží byla postavena budova radnice. Od 20. století se zde začal pomalu rozvíjet cestovní ruch, intenzivně pak od 70. let.

Významnou památkou v Jelse je tzv. Tor, hranolová věž a zbytky zdí z kyklopského zdiva (kamenné bloky jsou až 2 metry dlouhé). Je to zbytek řecké pozorovatelny a předpokládá se, že byla postavena ve 3. století př. Kr. Stojí na návrší jihovýchodně od městečka v nadmořské výšce 230 m. n. m. a je od ní krásný výhled.

O jeden kilometr východně od Toru stojí na vysoké skále zřícenina středověkého hradu Galešnik, zvaného též Grad, který zničili Benátčané ve 14. století. Hrad je obehnán hradbami vysokými 4 m a širokými 50 až 60 cm. V prostoru uvnitř hradeb, lze rozeznat i pravoúhlý obrys vlastního hradu.

Farní kostel svatého Fabiána a Šebestiána, který dominuje středu Jelsy, byl původně zasvěcen Panně Marii. Uvnitř je uctívaná dřevěná socha Panny Marie. Kostel byl přestavěn a opevněn v 16. a 19. století.

Dovolená v Jelse

Jelsa nabízí ubytování v hotelech, hotelových apartmánech, kempech a v soukromí. Hotel Mina byl v roce 2007 přejmenován na Hvar. Hotely a kempy leží v borových hájích blízko moře. Hotely Fontana, Pinus a Jadran se nacházejí na severovýchodním okraji Jelsy. Velký hotel Mina stojí východně od středu města a stejnojmenný kemp se rozprostírá na blízkém poloostrůvku. Další kempy jsou při pobřeží východním směrem. I nabídka ubytování v soukromí je velká a kvalitní.

Jelsa - nábřeží

Jelsa je typická členitým pobřežím, kde se najde mnoho pěkných míst ke koupání a příjemnému odpočinku. Skalnaté pobřeží, místy upravené pro pohodlné slunění a koupání, střídají oblázkové i písečné pláže v několika mělkých zátokách. V blízkosti hotelu Mina je pěkná písečná zátoka ke koupání s upravenýma plošinama na slunění, kterou doplňuje skalnaté pobřeží. V zátokách směrem na východ od Jelsy jsou další pěkné skalnaté, písečné i oblázkové pláže. Mezi hotely Jadran a Fontana jsou na skalnatém pobřeží upravené betonové plošiny s plážovým vybavením (lehátka, slunečníky, převlékárny, sprchy). Pobřeží je lemováno borovými háji.

Dobré podmínky pro sportování má samozřejmě i Jelsa. Najdete zde potápěčskou školu, možnosti podmořského rybolovu, jachtingu, parasailingu nebo jízdy na banánu. V západní části letoviska se nachází moderní sportovní hala, kde si můžete zahrát košíkovou, volejbal a další míčové sporty. Vedle haly je fotbalové hřiště. Tenisové kurty (i škola) jsou zase postaveny v blízkosti hotelů Fontana a Mina. V městečku je také minigolfové hřiště a půjčovny kol, motorek a skútrů. Okolí Jelsy, stejně tak i ostrov Hvar, je protkáno sítí šesti cyklistických a pěších stezek. Nejbližší cyklistická stezka vede do vnitrozemských vesnic Vrbanj a Dol, poté přijedete do Stari Gradu, odkud se úrodným poljem vracíte zpět k východu, do Vrbosky a odtud po pobřeží do Jelsy

V Jelse je bohatý a rušný noční život, nachází se zde taneční večery, diskotéky a noční kluby. Pokud zatoužíte po klidnějším večeru, najdete v letovisku mnoho restaurací, barů, vináren a kaváren otevřených do pozdních hodin. Také hotely pořádají taneční večery a další zábavní akce k pobavení hostů.
Koncem srpna se koná dvoudenní Slavnost Jelsy s bohatým zábavním programem. Akce probíhá ve znamení ochutnávky vína a různých specialit s bohatým zábavním programem, hudbou a soutěžemi v kuriózně tradičních disciplínách jako je např. lezení po laně pro pršut, oslí dostihy nebo přetahování lanem. Další velkou srpnovou událostí  jsou Večery hudebního skladatele A. Dobroniće, který je významný jelský rodák (1878). Festival zahrnuje koncerty vážné, sakrální, lidové i jazzové hudby. Některé večery jsou věnovány poezii a operním i dramatickým představením.
Od 20. července do 20. srpna probíhají v Jelse výstavy výtvarného umění, které jsou umístěny v galerii v budově radnice. Slavnostní zahájení akce se odehrává v městkém přístavu a je doprovázeno zábavním programem s průvodem mažoretek.

Jelsa

Tip na výlet

Pitve je stará vinařská vesnice, která se nachází 2 kilometry východně od Vrisniku. Podle nálezů patří k nejstarším sídlům na ostrově. V místním kostele svatého Jakuba z 19. století je kamenná plastika, pravděpodobně římský bůh Janus. Vesnice se skládá ze dvou části: Horní a Dolní Pitve. Hezky se dochovala původní vesnická architektura - kamenné domy, schodiště, průchody, uličky. Mnohé domky jsou zpustlé, ale postupně se obnovují. V horní části obce lákají k příjemnému večernímu posezení dvě stylové restaurace (konoba "Kod komina" a "Dvor Duboković"). Obě mají jídelníček plný místních specialit a dobrého vína. Z těchto míst je krásný pohled na Jelsu, přilehlé zátoky, ostrov Brač až k pobřežnímu masívu pohoří Biokovo. Od vesnice Pitve stoupá silnice k jihu k soutěsce Vratnik, kde je prokopán 1400 metrů dlouhý tunel Pitve na jižní pobřeží do Zavaly. Ten je neosvětlený, jednostopý a provoz je řízen semaforem. Tunelem vede zároveň i vodovodní potrubí pro město Hvar. Umožňuje také spojení mezi severní a jižní částí ostrova. Na vrcholku kopce, v němž je tunel proražen, je pevnost, kterou na ochranu před Turky dal postavit I. Duboković.