Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Dubrovník

Město má 49 000 obyvatel a rozkládá se na mnoha kilometrech. Po postavení přístavu v zátoce Gruž, se město začalo rozrůstat směrem ke "starému městu". Dvě osady se sloučily v jednu, která se rozprostírala za městskou zdí k poloostrovu Lapad, k úpatí kopce Srd a k zátoce Župa. V současnosti patří Dubrovník k důležitým chorvatským přístavům a především k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším turistickým destinacím, což dokazuje i fakt, že již od roku 1979 je Dubrovník na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Dubrovník je charakteristický svým mottem: Libertas (svoboda), na což jsou místní pyšní a dávají to znát. Během staletí si totiž dokázal podržet nezávislost, to nelze říci o zbytku jaderského pobřeží.

Protože má město dobrou geografickou polohu, funguje celoročně jako klimatické lázně a v létě především jako velmi vyhledávaná dovolenková destinace. V průběhu roku zde slunce totiž svítí až 2 554 hodin a léto je tu opravdu dlouhé.

Dubrovník patří k důležitým chorvatským kulturním a vzdělávacím centrům, sídlí zde divadlo, symfonický orchestr, muzea a galerie, ale také vysoké školy (Námořní univerzita, Univerzita turistického ruchu). Vrcholem pulzujícího kulturního a uměleckého kalendáře Dubrovníku je Letní festival, který se zde pravidelně koná již od roku 1950. Během něho se do města sjedou nejen chorvatské, ale také zahraniční divadelní soubory, hudebníci a další umělci.

Dubrovník - shora

Dubrovník má jedinečné, mimořádně překrásné okolí, zachovalé kulturní a architektonické památky, vysoký ekologický standard a dobře regulovanou dopravní situaci, všechny tyto atributy každoročně přitahují deseti tisíce turistů. 

V blízkosti města, ve vesnici Čilip, leží mezinárodní letiště pro Dubrovník. Do města jezdí místní i mezinárodní trajektové linky. Místní linky jsou: Dubrovník - Sobra (Mljet) a Dubrovník - Sudurad (Šipan) -Sobra (Mljet), mezinárodní linky: Rijeka - Zadar - Split - Stari GradKorčula - Sobra - Dubrovník - Bari a spoj s řeckým městem Igoumenitsa.

Historie

Dubrovník byl založen na malém skalnatém ostrůvku na začátku 7. století uprchlíky z Epidauru (dnes Cavtat) a pojmenovali ho Ragusium. Na protější pevnině se během staletí začala rozrůstat slovanská osada Dubrava. Nakonec byl průliv, který je odděloval, zasypán (12. století) a obě sídla se spojila.

Nejprve byl Dubrovník pod nadvládou Byzantské říše, poté převzala svrchovanost Benátská republika (od roku 1205), která zde uskutečňovala svoje politické záměry. Roku 1385 převzala moc ve městě Velká rada, jenž byla složena z movitých šlechticů. Díky tomu se město stalo patricijskou republikou založenou na demokracii. Rada důsledně dbala na to, aby neměl moc v roukou pouze jednotlivec, protože by tento fakt ohrozil místní státní zřízení.

Dubrovník byl ve své době jedním z nejvyspělejších evropských států, protože již tehdy měl vyvinutou zdravotní a sociální péči. Fungovala zde bezplatná zdravotní péče pro obyvatele, nemocnice, starobinec, lazaret a lékárna.

Od 15. století uznávala republika jako své nadvládce Urhy a Turky, za což posledně jmenovaným odváděla vysoký poplatek za svoji „ochranu“. Paradoxně během tohoto období došlo k největšímu rozvoji města a hlavně měli místní výhradní právo svobodného obchodu po celé Osmanské říši. Dubrovník se tak stal důležitým prostředníkem mezi evropským, osmanským a maloasijským trhem. V té době disponoval i silnou námořní základnou o tří stech obchodních a válečných lodí se 4 000 námořní posádkou. Tehdejší blahobyt měl pozitivní vliv na rozvoj věd a umění, kdy se Dubrovník stal významným kulturním střediskem, hlavně literárním.

Velkou ranou byla pro město morová epidemie v roce 1526, při níž zemřelo přes třicet tisíc obyvatel. Tou poslední ale bylo až zemětření v roce 1667, kdy přežilo pouze 600 obyvatel ze 40 tisíc a především bylo zničeno loďstvo. Z této pohromy se Dubrovník již nikdy nevzpamatoval.

Dubrovník - Staré město

Památky

Největší a zároveň nejtypičtější dubrovnickou památkou jsou městské hradby pocházející z 8. až 17. století. Jejich délka je 1 940 metrů a místy dosahují tloušťky až 6 metrů. Město střeží 15 obranných věží, z nichž je největší válcová Minčeta. Součásti opevnění byly i pevnosti, a to kasematová pojmenovaná Bekar pocházející z 11. století, Lovrijenac ležící na mořských útesech a jihovýchodní pevnost Revelin. Hradby jsou přístupné z několika míst kolem celého starého města. Pokud se na ně vydáte, tak musíte počítat s tím, že zaplatíte vstupné.

Dubrovník je typické patricijské město z přelomu 17. a 18. století. Jeho dnešní podoba pochází až z doby po zemětřesení. Středem města vede hlavní ulice Placa – Strada, od které se rozbíhají další uličky.

Pokud půjdete na Placa – Strada od brány Pile uvidíte románsko-gotický františkánský klášter s lékárnou z počátku 14. století, jeho součástí je také bohatá klenotnice a knihovna. Dále se můžete zastavit v renesančním kostele svatého Spasitele ze začátku 16. století nebo u Onofriovy kašny ze 13. století, která byla součástí městského vodovodu.

Náměstí Placa končí na náměstí Luža, kde je k vidění Rolandův sloup z 15. století, palác Sponze, který ve své době sloužil jako státní pokladnice republiky, banka, celnice nebo mincovna. Dále se zde nachází barokní kostel svatého Blažeje, patrona města, městská zvonice s kovovými postavami, s tzv. zelenci, kteří odbíjejí celou. Ještě je tu k vidění hlavní strážnice, divadlo Marina Držiće pocházející z 19. století a především nejkrásnější stavba Dubrovníka, Knížecí palác z 15. století, kde sídlil kníže a republikové úřadů, dnes v něm můžete navštívit muzeum.

Dovolená v Dubrovníku

Město poskytuje turistům mnoho ubytovacích kapacit, především luxusní hotely. Většina z nich se nachází západním směrem od centra na poloostrovech Lapad a Babin Kuk. Široký výběr je zde i ze soukromých apartmánů a pokojů. Ubytovat se také můžete v kempu Solitudo ležím v městské části Babin Kuk v blízkosti pláže, ve stejné lokalitě se nachází i mládežnický hostel. V době, kdy probíhají ve městě Dubrovnické letní hry (v červenci a v srpnu) se zde platí z každého ubytování tzv. festivalový příplatek.

Dubrovník - hotel

Dubrovník nabízí mnoho hezkých míst ke koupání. Jedno takové se nachází u městské brány Ploče (na jihovýchodě), kde je koupaliště Banje s hrubým pískem a oblázky. Přes léto bývá plné, protože je z něho krásný výhled na Staré město. Východním směrem se nachází luxusní hotely s pláží Sveti Jakov, která je oblíbená především mezi domácími. Hlavní městské koupaliště leží na poloostrově Lapad v zátoce Sumratin, má hrubý písek a betonové plošiny. Také poskytuje mnoho služeb, jako jsou různé zábavní atrakce, sportoviště, kavárny a restaurace. V jeho okolí se nachází hotely Vis, Adriatic, Uvala a Komodor. Kolem Dubrovníku se nachází mnoho menších pláží, například na severu poloostrova oblázková Copacabana, Danče, Banje apd.

Pokud si budete chtít zasportovat, tak Dubrovník nabízí turistům mnoho různých příležitostí. Vydat se můžete na fotbalové hřiště, do městského bazénu, do tenisových a potápěčských klubů. Jelikož je Dubrovník vyhledáván hlavně bohatší klientelou, je zde i velký a moderní jachtařský přístav. Dobře jsou vybaveny, co se týče sportovišť, hotely na poloostrově Lapad, kde jsou tenisové kurty, stezky pro jogging, tělocvičny, posilovny, hřiště na volejbal a můžete si zde také půjčit různé vodní atrakce.

Dubrovník - pláž

Nejproslulejší místní kulturní slavností jsou Dubrovnické letní hry, které probíhají v srpnu. Účastní se jich divadelní soubory a hudební tělesa nejen z Chorvatska, ale i ze zahraničí. Pro mladé je ve městě mnoho zábavních podniků, od discoték, barů či tanečních teras až po noční hudební kluby (např. Lazareti, Latino Club Fuego, Factory Club). Ve Starém městě ale hledejte spíše klidné podniky k posezení, jako kavárny, vinárny či restaurace.

Tip na výlet

Pokud vás omrzí koupání, můžete vyrazit do některého z místních muzeí, jejichž nabídka je opravdu pestrá. Nachází se zde námořní, kulturně-historické nebo etnografické muzeum. Dále můžete navštívit galerie, akvárium nebo synagogu.

Mezi turisty se těší velké oblibě výlety na Elafitské ostrovy (Lopud, Šipan a Koločep). Můžete je podniknout různými způsoby, buď si je můžete zajistit v cestovní agentuře, kdy navštívíte všechny tři ostrovy během jednoho dne, nebo se na ně můžete vypravit individuálné (levnější způsob) s pomocí pravidelné lodní linky Jadrolinie (Koločep - Lopud - Sudjuradj - Šipanska Luka). Také se na ně můžete vydat neobvyklým dopravním prostředkem, a to historickým korábem. Nejoblíbenější destinací z Elafitských ostrovů je Lopud díky krásným písčitým plážím a skvělému koupání, které zde můžete zažít.