Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Crikvenica

Největší město na Chorvatském přímoří, které má 5 800 obyvatel, je tradičním a velmi vyhledávaným letoviskem. Nachází se 37 kilometrů jihovýchodně od Rijeky, v Kvarnerském zálivu Jaderského moře. Zároveň leží při ústí říčky Dubračina, jejíž nánosy písku vytvořily proslulou a oblíbenou crikvenickou pláž. Od městečka Jadranova na severu přes Dramalj a Crikvenici až dál na jih k letovisku Selce se táhne Crikvenická riviéra.

Crikvenica - pobřeží

Město získalo své jméno z chorvatského slova crkva, které znamená kostel. Název Crikvenica pochází ze zdejšího kostela pavlánů, jenž byl postaven v roce 1412 spolu s klášterem řádu Svatého Pavla Prvního Poustevníka.

Letovisko chránění úpatí výběžků Veliké Kapely před silnými větry, díky tomu je tu mírné podnebí. Průměrná roční teplota se zde pohybuje kolem 13,2 °C, proto se místní obyvatelé živí farmářstvím, pěstováním zeleniny a rybařením. Crikvenica je pěkně upravená, má hodně zeleně včetně parků a příjemné promenády.

Město má bohatou a dlouhou lázeňskou tradici, nachází se zde totiž velké množství léčebných sanatorií a lázeňských pavilonů. Ke spestření vašeho pobytu je tu také mořské akvárium se středomořskou faunou a flórou a tropickými rybami ležící ve Vinodolské ulici. V Crikvenici je i kongresové centrum.

Crikvenica se skládá ze čtyř částí: ze samotné Crikvenice, Dramalju, Jadranova a Selce. Severozápadně od centra města leží předměstí Dramalj, které má rekreační zařízení soustředěná na poloostrůvku Kačjak. Za staré město Crikvenici je považována vesnička Kotor ležící na blízkém kopci.

Crikvenica - lodě

Historie a památky

Dnešní Crikvenice byla původně římským vojenským táborem Ad Turres, z něhož se pak stala malá rybářská osada. Krcký kníže Nikola Frankopan tu na začátku 15. století postavil opevněný zámek - kaštel, který jeho syn daroval řádu pavlánů. Ti z něho udělali klášter a školu. Po zrušení řádu patřil Habsburkům, kteří z něho udělali důstojnickou ozdravovnu. Později byla změněna v dětský domov a v současnosti je přestavěný na hotel.

V roce 1877 byl v Crkvenici postaven městský přístav, o rok později byla vybudována pláž a v roce 1891 zde byl otevřen první hotel, jehož klienty byli uherští šlechtici. V roce 1906 získala Crikvenica status klimatických přímořských lázní, byly přistaveny další hotely, mezi nimi i hotel Therapia, dříve i dnes zaměřený mimo jiné i na léčbu talasoterapií, tj. léčbu mořskou vodou. V roce 1910 zde česká učitelka Marie Steyskalová založila ozdravovnu pro české děti známou později jako česká kolonie. V meziválečném období se k návštěvám Crikvenice přidali i dospělí a město se tak stalo vyhledávaným prázdninovým letoviskem, některé hotely měly i české majitele. V roce 1954 byla v prostoru české kolonie otevřena nemocnice, kde je dnes centrum pro léčbu dýchacích orgánů a revmatismu. V posledních 20 letech vyrostla další hotelová i léčebná zařízení jak pro léčbu talasoterapií, tak i pro rehabilitaci a klimatickou léčbu.

Dovolená v Crikvenici

V Crikvenici se můžete ubytovat v široké nabídce v hotelů (International, Kaštel, Omorika, Zagreb a další), v bungalovech a v soukromých apartmánech, které jsou převážně nově postavené v okolí centra města. Je zde i mládežnický hostel, jenž se jmenuje Youth Hostel. Dále se můžete ubytovat v kempu, kde najdete i jednoduché bungalovy Kačjak ležící v borovém lese, 4 kilometry severozápadně od Crikvenice v letovisku Dramalj. V Dramalji najdete další ubytovací kapacity, a to hotely Riviera, Vali a Dramlaj.

Crikvenica - pláž

Velmi oblíbeným místem Crikvenice je hlavní oblázková pláž - Gradska plaža, která je dlouhá jeden kilometr (platí se na ni vstupné 15 kun). Pokrývá ji písek, jenž pokračuje i na pozvovném přístupu do moře. Pláž bývá dobře upravená, protože se její čistotě denně věnuje skupina pracovníků. Ti pečují i o okolní zeleň, který dokresluje půvabný ráz. Také proto je pláž již několik let nositelkou prestižního mezinárodního ocenění "Modrá vlajka", jenž symbolizuje čisté moře a úpravné okolí. Gradska plaža je vhodná pro rodiny s malými dětmi a má i upravený vstup do vody pro tělesně postižené. Nepřetržitě zde funguje záchranná služba, včetně ambulance pro turisty. Ostatní pláže v Crikvenici jsou oblázkovo-kamenité, také s pozvolným přístupem do moře.

Crikvenica nabízí turistům široké sportovní vyžití, přeevším má dobré podmínky pro vodní sporty jako je jachting, windsurfing, potápění nebo šnorchlování. Také na pevnině si můžete zahrát tenis, plážový volejbal a další míčové hry. Ani vaše děti se zde nebudou nudit, protože na hlavní městské pláži je dětský koutek s hřištěm, trampolínami, prolézačkami atd., dospělí si zde mohou zahrát, stolní tenis nebo různé zábavné hry. Skvělé podmínky jsou také pro cyklistiku, protože v okolí Chorvatského přímoří je poměrně hustá sít cyklostezek. V průběhu léta se v Crikvenici koná několik závodů plachetnic (regaty), různá sportovní utkání, závody a soutěže. Na nedalekém jezeře Tribalj je pořádán závod v orientačním potápění, který je započítávaný do mistrovství světa. Velkou městskou událostí je mezinárodní plavecký maratón, který se každoročně koná v Den města, na svátek Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna. Trasa závodu vede ze Šila na ostrově Krku do Crikvenice a je dlouhá 3 800 metrů.

Crikvenica - přístav

Crikvenica je centrem zábavy i pro okolní letoviska, ke zpříjemnění večera jsou zde otevřeny diskokluby, taneční terasy, bary nebo vinárny. V letní sezóně se noční život soustředí do oblasti hlavní pláže, kde se nachází mnoho barů, diskoték a klubů (mají otevřeno až do 4 hodin ráno), vyhledávají je především mladí turisté. Velkou návštěvností vynikají zdejší párty a zábavné večery.
Oblíbeným turistickým místem je velké crikvenické Akvárium (Vinodolska ulice č. 8), kde najdete ve 20 nádržích a akváriích ryby z Jadranu, ale i z tropických moří (Havaj, Indonézie a další), jsou tu k vidění i piraně. V areálu se nachází i prodejna mušlí.
Vyhlášenou událostí Crikvenice je tzv. Rybářský týden pořádaný koncem srpna či na přelomu září. Město dále organizuje nejrůznější zábavní a společenské akce, přehlídky, průvody, hry a soutěže. Speciálně pro děti se tu koná celá řada různých akcí výlučně pro ně. Velmi navštěvovanou akcí jsou Dny Crikvenice probíhající 15. srpna. Poměrně neobvyklou událostí je Sportovní rybolov s hosty konaný několikrát za sezónu. Pro turisty jsou atraktivní plavby lodí se skleněným dnem do okolí Crikvenice, které pořádá místní agentura.