Bosna a Hercegovina
Medjugorie
Vesnice leží 28 km od města Metkoviće, které je zároveň hraničním přechodem do Bosny. Medjugorie patří k nejslavnějším a nejvíce navštěvovaným katolickým poutním místům v Evropě.
Historie tohoto místa se odvíjí od 24. června 1981, kdy se šesti dětem na vrchu Podbrdo nacházejícím se několik metrů nad cestou do Medjugorie zjevila Panna Marie. Děti uviděli mladou ženu s dítětem v náručí, jež jim ukazovala, aby přišli k ní. Kvůli strachu to ale neudělali. Druhý den děti cítili, že se musí vrátit na to místo. Na vrchu se pak s Pannou Marií modlili a povídali si, proto se zde 25. červen slaví jako den výročí zjevení.
Poutní místo je pojmenováno po Panně Marii Královně míru (Svetište Kraljice Mira), což souvisí s jejím mírovým poselstvím a s jejím usilováním o nastolení míru ve světě, které po dětech vzkázala lidem.
K vrchu Podbrdo vede poutní stezka, kterou lemují měděné desky s výjevy z Kristova života a na místě zjevení stojí socha Panny Marie. Hlavním poutním místem je ale zdejší kostel postavený v roce 1969. Jeho okolí se pořád upravuje, protože si to vyžaduje stále narůstající počet poutníků. Největší zásah byl učiněn právě do prostoru před kostelem, kde byl postaven vnějšího oltář s 5000 místy k sezení. Na vrchu Križevac byl v roce 1933 (k 1900 výročí ukřižování Ježíše) vztyčen obrovský kříž, ke kterému vede křížová cesta zhotovená italským umělcem.
Od zjevení navštívilo poutní místo v Medjugorii přes 25 miliónů věřících, ale zatím se nejvyšší katolické církevní autority ke zjevení nevyjádřily.
Každoročně se zde na přelomu července a srpna koná pro mladé katolíky Mladifest, který navštíví až 50 000 osob.
Mostar
Město se nachází v hornaté krajině jihozápadní Hercegoviny a připomíná pohádku z tisíce a jedné noci. Zdejší mešity a kostely se tyčí do nebe nad azurovou řekou Neretvou a protékajícím symbolem města, Starim mostem ze 16. století. Jedinečný výhled na město poskytují místní minarety. Spleť uliček a most jsou hluboko pod vámi a ve stejné výše jaky vy jsou jen další vysoké minarety a věže okolních kostelů. Při pozornějším pohledu zpatříte pohádkově malebná zákoutí, křivolaké uličky obklopené historickými domky, kavárny vonící silnou kávou, restaurace s terasami plnými květin a stánkaři rozkládající své zboží v ulicích. Mostar stále vypadá jako by se tu zastavil čas před sto lety. Stále tu koupíte typické zlaté a stříbrné šperky místních kovotepců, tradiční čajové konvičky a zdobené skleničky i kožešiny, které vám doma připomenou toto krásné město.
Nejvěštím městským lákadlem pro turisty je Stari most, respektive Stará ćuprija. Zdejší dominanta byla postavena v roce 1566 a spojuje břehy řeky. Most nechal postavit sultán Sülejmán Nádherný a také dal jméno celému městu, „Mostar" totiž znamená „strážce mostu". Stari most je vysoký dvacet metrů a jeho oblouk se rozpíná do třiceti metrů. Za občanské války v dvadesátých letech byl odstřelován bosenskými Chorvaty, kteří ve městě nechtěli stavby, připomínající tureckou nadvládu. Tímto nelidským zásahem ztratil Mostar malebnou kulisu na více než deset let. Obnovený most, který přesně kopíruje historický originál, se pak roku 2005 dostal na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Pokud vás nelákají památky a směsice islámské a křesťanské kultry, můžete obdivovat „nabušené" mladíky v neoprenovém oblečku, kteří stojí za zábradlím a vypadají, že se chystají skočit. O jejich život se bát nemusíte, protože skákání z mostarského mostu má dlouhou tradici. Chtějí svým skokem totiž dokázat, že už nejsou dětmi, ale dospělými muži.
Vodopády Kravica
Vodopády leží kousek za bosensko-chorvatskými hranicemi mezi městy Ljubuški a Čapljina. Nahází se na řece Trebižatu, na pravém přítoku Neretvy. Podél řeky rostou v úzkém pásu zbytky borových lesů, ve kterých uslyšíte typický zvuk cikád. Výška vodopádů dosahuje 27 metrů a šířka 120 metrů. V jejich okolí je hodně bohatá vegetace, která vyzdvihuje jejich krásu. Milovníci hezkých fotografií získají ten nejhezčí záběr na jaře, když je ve vodopádech mnoho vody. Také se v nich mohou turisté okoupat. Voda je v nich čistá, ale většinou studená. Což ovšem nevadí, vzhledem k tomu, že v letních měsících v této oblasti teploty dosahují až 40 stupňů ve stínu. Nachází se zde i malé pláže k opalování a dva bary, kde si můžete koupit pití a jídlo.
Pokud byste chtěli svůj výlet trochu zpestřit, můžete kravické vodopády poznat na palubě lodi nebo v kánoi. Trasa plavby začíná ve vesnici Ljubuški a končí ve vesnici Struga. Organizátor zajišťuje vše potřebné, patřičné vybavení, odborného instruktora, malý piknik u řeky a případně i transfer z Dubrovníka.
Vodopády jsou dobře přístupné od chorvatsko-bosenských hranic (hraniční přechod Veliki Prolog) na trase Makarská - Vrgorac - Ljubuški (z Makarské do Ljubuški je trasa dlouhá 50 km). Z Ljubuški musíte pokračovat ještě 5,5 km směrem na Čapljinu a za obcí Gornji Studenci odbočte k jihu k vodopádům (cca 2 km). Ljubuški je také výchozí místo do světoznámého poutního místa Medjugorje (8 km).