Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Bol

Městečko ležící na jižní straně ostrova Brač má 1 500 obyvatel a patří k velmi oblíbeným a rušným letoviskům. Bol se nachází pod nejvyšším vrcholem ostrova, Vidovy gory (780 m. n. m.).

Město má jako jediné na ostrově Brač pramen nevysychající pitné vody. Jeho okolí je bohaté na úrodnou půdu. Především se zde pěstuje ovoce, zelenina a vinná réva, právě odtud pochází oblíbené kvalitní víno bolský plavac. Dalším způsobem obživy kromě pěstování plodin a cestovního ruchu je i rybolov. 

Bol je i poměrně důležitým přístavem, má totiž lodní spojení se Splitem a Jelsou. Se severem ostrova Brač ho spojuje silnice a dokonce nedaleko, u obce Gornji Humac, je letiště pro menší letadla.

Bol - přístav

Bol je velmi půvabné letovisko se starobylými kamennými domy, které se v letních měsících zaplní turisty. Některé hotely se nachází na východě města, ale většina je jich na západě. Celé pobřeží kolem města má krásné pláže s borovicovým porostem. K usnadnění cesty do města je k dispozici malý turistický vláček.

Prostorné písčité a oblázkové pláže, které se táhnou desítky kilometrů, učinili z Bolu první turistickou oázou na ostrově Brači. Ve městě nemůžete vynechat místní chloubu, Zlatni rat, považovanou za nejkrásnější pláž na celém Jadranu. Zlatni rat posouvá větrem a vlnami svůj mys na jednu a hned na druhou stranu.

Historie a památky

Nejstarší archeologické nálezy v Bolu se datují do 7. století, kdy se zde usídlili Římané prchající před chorvatským vojskem. Nejpatrnějším důkazem je římská piscina (nádrž na vodu), která se nachází u pláže Zlatni rat, dále to jsou základy domků a hroby. Z raného křesťanství pochází sarkofágy. V následujícíh staletích útočili na Bol Saracéni, piráti, Turci a všichni, kteří kolem ostrova proplouvalil.

Na východě Bolu na mysu Glavica se nachází největší památka tohoto města, dominikánský klášter. K němu ještě patří mariánský kostel z 15. století, který se v pozdějších letech dočkal několika stavebních úprav. Klášter stojí na velmi působivém místě, vysoko na skalním výběžku, nad historickým centrem městečka. Ve svých útrobách ukrývá cenné sbírky církevních artefaktů, archeologických nálezů, starých knih a obrazů, z nich je jeden Panny Marie s Ježíškem připisovaný známému malíři Tintorerrovi. Nedaleko kláštera stojí malý kostel svatého Jana Křtitele a Teodora postavený v 11. století.

Bol - dominikánský klášter

Bolské nábřeží lemuje několik krásných goticko-renesančních a renesančních domů a kostel svaté Panny Marie Karmelské. V jednom z domů sídlí Umělecká galerie Branislava Deškoviće, která vystavuje sbírky moderního chorvatského umění. Svá díla zde mají takoví velikáni jako sochař Ivan Meštrović, dubrovnický expresionista Ivan Dulčić a současný malíř Edo Murtić.

Dovolená na Bolu

Ubytovaní na Bolu můžete sehnat v soukromí, kdy je turistům k dispozici více než 2500 lůžek, nebo v několika kempech (Mario, Kito, Njiva, Tenis, Meteor, Kanun, Dominik), které jsou zde převážně menší. Velký hotelový komplex se nachází na západní straně města v borovicovém lesíku u pobřeží, směrem k proslulé pláži Zlatni rat.

Nejhezčí pláže se táhnou na západ od města, jsou převážně z drobných oblázků, do moře je díky nim pozvolný vstup a obklopují je borovicové stromy. Nalézá se zde i nejslavnější chorvatská pláž Zlatni rat, která je perlou Jadranu. Dostanete se na ni z centra Bolu po dvaceti minutách chůze západním směrem podél pobřežní promenády lemované palmami. Můžete na ní zažít nejkrásnější koupání a také nabízí výborné podmínky pro surfaře. Svým tvarem připomíná trojúhelník, který je z části zalesněný a vybíhá do moře. Tvar a velikost poloostrůvku se mění v průběhu dne vítr. Pláž Zlatni rat byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou. Dále na západ na ni navazuje nudistická pláž Paklina. Krásné koupání můžete zažít i na východní straně Bolu, směrem k dominikánskému klášteru a za ním.

Bol - pláž Zlatni rat

Bol má asi jako jedno z chorvatských měst nejlepší podmínky pro windsurfing (jsou zde i školy pro surfaře), a to díky pláži Zlatni rat, protože zde vane téměř vždy příznivý vítr. Zátoka Konjska a její okolí je vhodné pro potápění a podmořský rybolov. Na Bolu jsou i výborné podmínky pro tenis, nachází se zde středisko s tenisovým stadionem, kde se několik let pořádal ženský turnaj WTA Croatian Bol Ladies Open, dnes ITF turnaj pojmenovaný „Bluesun Ladies Open“. Dále si tu můžete zahrát kuželky, košíkovou, volejbal nebo malou kopanou. Pokud byste chtěli zažít trochu adrenalinu vyzkoušejte lety na rogalu z nedalekého kopce Vidova gora. Ostrov Brač nabízí také dobré cyklistické cesty, při nichž můžete poznat celou místní krajinu.

Bol - nábřeží

Nejen mladí turisté se mohou večer pobavit v několika bolských discotékách, tanečních terasách nebo mohou prožít taneční večery s živou hudbou. Pro klidněji strávený večer je ve městě otevřeno mnoho restaurací, barů a příjemných vináren. Zábavu samozřejmě nabízí i hotelový komplex na západě Bolu u pláže Zlati rat.
Místní velkou slavností je pouť k poctě Panny Marie Sněžné, která se koná vždy 5. srpna. Doplňuje ji lidové veselí s místními kapelami. Během prázdnin se již několik let pravidelně pořádá „Bolské kulturní léto“, kdy je téměř každý den na programu divadelní představení a koncerty folklórní i moderní hudby. Stálou expozici nabízí Umělecká galerie „Branislav Dešković“ sídlící v renesančně-barokním paláci na nábřeží, kde jsou vystaveny sochy tohoto slavného chorvatského sochaře moderního umění. Galerie pořádá i příležitostné výstavy, stačí se zde jen informovat. Na další sochy můžete narazit na nejrůznějších místech Bolu.

Tip na výlet

Šest kilometrů na západ od Bolu leží osada Murvica (u hory Vidova gora), kam se dostanete buď člunem, nebo po makadamové cestě. Z vesnice dorazíte po 30 minutách chůze do Dračí jeskyně, jedné z nejzajímavějších památek ostrova. Byly v ní nalezeny plastiky ptáků, zvířat a bájných bytostí, jejichž výroba byla připisována františkánům, kteří zde od 16. století bydleli. Podle dnešních výzkumů se jejich historie dá datovat více do minulosti. Pokud byste se chtěli podívat dovnitř jeskyně, musíte svůj plán ohlásit kanceláři turistického sdružení v Bolu, protože vchod je zamřížován. Po dohodě s kanceláří vám jeskyni otevřou.
V průběhu let se počet zdejších mnichů navýšil, a proto vybudovali na západ od Murvice klášter Dračeva luka, který je z části zapuštěný do skal. Okolí jeskyně i kláštera ukrývá další poustevny z 15. století. Celá zdejší krajina je malebná a přímo stvořená k romantickým procházkám.