22. 2. 2020
Jak se žije v Chorvatsku v zimě?
Chorvatsko je sice země malá, ale velmi rozmanitá. Pojďme se společně podívat do Dalmácie mimo turistickou sezónu, tedy v zimě. Ulice měst jsou prázdné a moře čeří bóra ...
Chorvatsko je sice země malá, ale velmi rozmanitá. Má dvě klimatické zóny a ty ho dělí na část pevninskou a mořskou. Život lidí ve městech, hlavně v té pevninské části se až tolik neliší od toho našeho. Zato u moře, je to jiné. Pojďme se společně podívat do Dalmácie mimo turistickou sezónu, tedy v zimě. Ulice měst jsou prázdné a moře čeří bóra, studený vítr vanoucí z vnitrozemských hor. Bóra je v tuto dobu mnohem méně příjemná než v létě. V zimě je silnější a studenější. Moře má také mnohem matnější a temnější barvu.
Problém je práce, které zde přes zimu nebo celoročně není dost, protože zde není vůbec žádný průmysl. V Dalmácii pracují v létě všichni mnohem víc než v zimě. Turismem si vydělává nebo přivydělává velká část obyvatelstva pobřežních měst. Mnoho lidí ale nežije jenom z příjmů od turistů. Celoročně pracují na plný úvazek, v úřadech, v bankách, na poštách, v obchodech a přes léto, navíc ubytovávají turisty. Hodně lidí má pravidelnou práci, většina rodin má tak půlku svých příjmů z turistiky, druhou půlku z pravidelné práce. Současné platy v Chorvatsku nejsou dost vysoké, aby se z nich dalo pokrýt všechno. Takže přivýdělek z turistiky je rozhodně vítán.
Pánové nejčastěji v zimě jezdí na moře lovit ryby. Jezdí jak do domácích vod, tak do světa. Není výjimkou, že živitel rodiny odjede na několik měsíců někam ke břehům Dánska nebo Norska, kde pracuje na velkých rybářských lodích. Ti, co zůstanou doma prodávají ryby na trzích a po vesnicích, např. starším lidem. Hned po konci letní turistické sezony, v říjnu, začíná doba kalamár. Ty se chytají v noci s rozsvíceným světlem. Vyráží se už za dne, často ve vícero plavidlech.
Další mimo sezónní zábavou je výroba domácího vína a olivového oleje. Sklizeň vína je tak jako u nás, v září, u oliv je to až na přelomu listopadu a prosince. Olivové háje tu najdete skoro všude, ale ani to nezaručí, že jich bude hodně. Každý silnější déšť, vítr nebo kroupy znamenají pro úrodu velké nebezpečí. Když je špatná zima, může se stát, že z osypaných olivovníků sklídíte jen pár hrstí. A to se pak bohužel odrazí jak na ceně, která stoupá, tak na kvalitě, která klesá.
Když se začne rozjařovat, což tady v Dalmácii bývá již v březnu, začíná sezóna chřestu. Místní říkají, že chodí "brat sparoge". Jedná se o divoký chřest, který je tenčí než ten z obchodu a roste většinou v nepřehledném porostu nebo v lese. Sbírat sparoge chodí opravdu každý, protože je to zde takový chorvatský národní sport. Kdo sbírá hodně, tak ho chodí prodávat na trh. Ostatní si z něho uvaří večeři, smíchají ho s vařeným vejcem a olivovým olejem.
A samozřejmě probíhá v zimních měsících zvelebování hotelů, památek, ulic, nábřeží atd. Kromě toho, že se stále staví nové apartmány, tak ty staré se opravují, dostavují a vylepšují. Renovují se i památky, na kterých touto dobou najdete lešení, zábrany a dělníky. Nesmusíte se ale bát, že vás na dovolené ke konci června budou rušit dělníci. V Chorvatsku platí totiž nařízení, že do 15. června, musí být všechno hotovo a uklizeno.
Že je život v zimních měsících v Dalmácii utlumen, dokazují i trajekty. Z Makarské na ostrov Brač jezdí v létě denně mnoho trajektů a nestíhají pobírat auta. Teď v zimě jezdí dva denně, v sobotu jenom jeden tam a zpět. Restaurace jsou zavřené, na ulicích jen pár místních. Všichni už se prostě těší na turisty, kteří začnou začátkem června přijíždět.
Zdroj informací pro tento článek: