Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

31. 7. 2018

Dovolená v Chorvatsku na kole

Cyklistikou můžete strávit svoji dovolenou v Chorvatsku. Pokud se neradi válíte u moře, pak stačí šlápnout do pedálů a vyrazit. Nejde jezdit ale všude. Vhodné terény nabízí Istrie a některé Kvarnerské ostrovy (Cres, Krk, Rab a Lošinj).

Dovolená v Chorvatsku na kole
Dovolená v Chorvatsku na kole

Cyklistikou můžete strávit svoji dovolenou v Chorvatsku. Pokud se neradi válíte u moře, pak stačí šlápnout do pedálů a vyrazit. Nejde jezdit ale všude. Vhodné terény nabízí Istrie a některé Kvarnerské ostrovy (CresKrkRab a Lošinj).

Istrie - ideální pro všechny cyklisty

Dobrou síť cyklostezek nabízí poloostrov Istrie. Nenáročné stezky vedou podél pobřeží, kde není potřeba zdolávat vysoká převýšení. Proto na cyklistickou túru dlouhou třicet i více kilometrů může vyrazit celá rodina. Odpočinkovou jízdu na jednoduchém terénu nabízí např. okolí města Rovinj. Příjemné projížďky také nabízí Přírodní park Zlatni rt na jihu od Rovinje, který je protkán kilometry upravených stezek. Stejně tak se dobře jezdí podél Limského fjordu u Vrsaru. Na cestě k němu se můžete zastavit u jeskyně svatého Romualda, kde se natáčela jedna z "mayovek".

Pokud toužíte po hornatém terénu ideálním pro horské kolo, tak se vydejte do vnitrozemí Istrie. Tady se můžete vydat po šotolinových stezkách do vysokých kopců nebo po rozbitých asfaltkách objíždět vesnice a středověká městečka. Díky tomu, že je Istrie hustě osídlená a oplývá bohatou vegetací, vždycky se můžete někam schovat před silnými slunečními paprsky a najdete místo s občerstvením (obchod nebo restauraci).

Snad nejtěžším terénem, pro opravdu zdatné "mountain jezdce", je na Istrii pohoří Čičarija. A pokud byste chtěli zkusit opravdu nejnáročnější terén v Chorvatsku, tak ten naleznete mimo pobřeží (ve vnitrozemí), v pohořích Gorski kotar a Velebit.

Drsnější podmínky na kvarnerských ostrovech

Příjemným a nenáročným terénem pro cyklisty se jeví i ostrov Krk. Ve vnitrozemí najdete méně frekventované cesty, které mají převýšení do 260 metrů nad mořem. Za den po nich můžete najezdit i sto kilometrů.

Za cyklistikou se také vyráží na ostrov Cres, který je ale českými turisty méně navštěvovaný. Ostrovem prochází jediná hlavní (úzká a nerovná) silnice, která vede po celé jeho délce až na ostrov LošinjVyhnout se jí je docela rozumné. V bezpečí od rušného provozu budete na prašných cestách, jenž vedou např. z města Cres podél pobřeží do vesniček Valun, Pernat a Lubenice. Horským cyklistům jsou přístupné i některé turistické stezky v Ekocentru Beli na severní straně ostrova Cresu.

Pokud vyrazíte na kolo na Kvarnerské ostrovy, určitě se dostatečně zásobte pitím a potravinami a nářadím k opravě kola. Tyto ostrovy totiž nejsou hustě osídlené a mohlo by se stát, že "stroskotáte" v pustině desítky kilometrů od civilizace.

V posledních letech se oblíbenými místy pro cyklisty stávají málo osídlené dalmatské ostrovy. Na Brači, Hvaru, Korčule nebo Pelješci naleznete mimo rekreační oblasti dostatek náročných cest. Na tyto jižněji položené ostrovy doporučujeme jezdit mimo hlavní letní sezónu, protože zde bývají velká horka a celkem rušný provoz.

V informačních centrech dostanente přehledné mapy pro oblast Istrie a Kvarneru tzv. "Istra Bike" a "Na kole po Kvarneru".


Podobné články: