Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

5. 10. 2016

Lázně & spa v Chorvatsku

Chorvatsko má každý spojené s letní dovolenou u moře, ale i lázeňství má v této zemi staletou tradici. Pokud byste chtěli "ochutnat" něco jiného, určitě vyzkoušejte chorvatské lázeňství. Není tak proslulé jako Maďarské nebo Slovinské, ale služby jsou na vysoké úrovni. 

Lázně & spa v Chorvatsku
Lázně & spa v Chorvatsku

Chorvatsko má každý spojené s letní dovolenou u moře, ale i lázeňství má v této zemi staletou tradici. Největší "boom" zažilo chorvatské lázeňství ve druhé polovině 19. století za Rakouska-Uherska. Nejvyužívanější pro léčbu klientů jsou termální prameny, které se používají především v těchto lázeňských oblastech: Chorvatské Záhoří, Medimurje a Slavonie. Vedle léčby termálními prameny se v Chorvatsku používá léčba bahnem, a to zejména na ostrově Pagu. Chorvatsko nemá tolik zdrojů termálních vod jako proslulé Maďarsko nebo Slovinsko. Proto Chorvaté renovují a staví nová wellness & spa center, aby si udrželi své klienty. V současnosti, kdy vzniká mnoho nových wellness & spa center, lze těžko odhadnout počet lázeňských domů. Pro Čechy budou ale nejznámější přímořská lázeňská města.

Nejstarší přímořské lázně, jejichž tradice sahá do druhé poloviny 19. století, jsou lázně Opatija ležící v Kvarnerském zálivu. V době největší slávy tohoto města, navštěvovala lázně vybraná zahraniční šlechta. Díky právě ní se dnes může město chlubit svými překrásnými, historickými vilami. V současnosti má Opatija velkou koncentraci luxusních hotelů, do kterých bylo v posledních letech hojně investováno. Tím se zařadily do vyšší kategorie. Je zde mnoho čtyřhvězdičkových hotelů ale také několik pětihvězdičkových. Lázeňské město zdobí mnoho parků osázených krásnými kaméliemi a magnoliemi a také historické stavby s ojedinělou architekturou, které se výborně snoubí s poklidnou lázeňskou kulturou. K oblíbenosti a návštěvnosti Opatije přispívá bohatá nabídka společenských, kulturních a zábavních akcí, a to v průběhu celého roku.

Jižně od Opatije v Chorvatském přímoří leží další významné lázně, Crikvenica. V roce 1906 město získalo oficiální status klimatických přímořských lázní a byly postaveny první hotely. V samém počátku preferovala pobyty v Crikvenici uherská šlechta. Mezi dvěma světovými válkami bylo město oblíbené u českých návštěvníků. Česká klientela se zaměřovala hlavně na dětskou a rodinnou rekreaci. V posledních dvaceti letech vyrostla další hotelová i léčebná zařízení. Crikvenica se zaměřuje na léčbu talasoterapií, tj. léčbu mořskou vodou, na rehabilitace a klimatickou léčbu.

Na jednom z Kvarnerských ostrovů, Pagu, se neléčí pomocí pramenů ale bahnem. K léčbě se zde tradičně používá tmavošedé až černé bahno, které si návštěvníci nanáší na části těla, které jsou postiženy revmatickými nebo dermatologickými potížemi. Po nanesení je černá barva neprůhledná, po chvíli se usuší, ztuhne a do dvou hodin by se měla vrstva bahna omýt v moři. Zajímavostí je nejen typický zápach léčivého bahna, ale také „nepřenosnost“. Bahno totiž při případném převozu ztrácí své léčivé účinky již do několika málo hodin, takže pokud chcete využít tohoto léčivého prostředku musíte se ubytovat na ostrově Pagu.


Podobné články: