Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

21. 4. 2015

Istrijská vína - nejlepší bílá vína v Chorvatsku

Chorvatsko má mnoho vinařských oblastí, a proto je domovem několika originálních vín. Chorvatské vinohrady se rozkládají na 650 kilometrech čtverečních. Velký rozdíl je ve vínech pocházejících z vnitrozemí a z pobřežního pásu a ostrovů. Pobřežní vinařský pás se dělí na oblast Dalmácie a Istrie. Obě dávají specifický sortiment bílých a červených vín.

Chorvatsko má mnoho vinařských oblastí, a proto je domovem několika originálních vín. Chorvatské vinohrady se rozkládají na 650 kilometrech čtverečních. Velký rozdíl je ve vínech pocházejících z vnitrozemí a z pobřežního pásu a ostrovů.

Pobřežní vinařský pás se dělí na oblast DalmácieIstrie. Obě dávají specifický sortiment bílých a červených vín. Istrie má fantastická bílá vína Malvázii a Muškát a z červených osobitý Teran. Istrie je odnepaměti součástí středomořské kultury, která je spjatá s vinnou tradicí. Historie vína je na Istrii známa více než 2 000 let, kdy sem pěstování vína rozšířili Římané za vlády Marca Aurelia. Ve středověku se považovala istrijská muškátová vína za delikatesu, která putovala na královské stoly. Benátčané ovládající istrijský poloostrov obchodovali s víny z Levantu, Peloponézu, Kypru a Kréty, odkud pomalu přicházely první odrůdy Malvázie

Pro istrijské víno je charakteristiká poezie chuti a vůně. Z bílých odrůd se zde pěstují především Malvasia Bianca, Malvasia Nera, Chardonnay, Momjan (Muškát), Pinot Blanc, Pinot Gris, Sauvignon. Z červených odrůd je to stará místní odrůda Teran, Červený Muškát, Merlot, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Borgonja nebo Refošk.

Istrijská Malvázie je prastará autochtonní odrůda, která ale v posledním století upadla v zapomění. Její obnovu přinesla druhá polovina 90. let 20. století. Dnes se pokládá za velmi kvalitní víno. Malvázie má specifickou barvu, chuť i aroma, vynikající poměr alkoholu a kyselin. Víno z Malvázie je krystalicky čisté, má žlutozelenou až světlezelenou barvu, voní po ovoci, polním kvítí a květech akátu a má slabě ovocnou příchuť. Odborníci říkají, že mu nesmí chybět vůně kvetoucích mandloní, z ovocných aroma pak dominuje jablko a švestky. Na chuť je víno svěží, plné, hladké a jemné. Z Malvázie se vyrábí jako suché víno, ale v některých letech může zůstávat trocha cukru, což ještě přispívá k její plnosti. Její charakteristické vlastnosti se nejvýrazněji uplatňují při teplotě 12 až 14 °C. Doporučuje se podávat jako aperitiv nebo k lehkým masitým pokrmům z těstovin, bílého masa, rybě, mořským plodům a rizotu. 

Typické červené víno pro Istrii se jmenuje Teran (suché). Tato odrůda se pěstuje více než 600 let a ještě před 100 lety to byla nejčastěji pěstována vinná odrůda na většině místních vinic. Dostatek slunečního svitu, sušší terén, chladnější noci a vyšší poloha, mají vliv na typické ovocné aroma. Víno má temně rubínově-červenou barvu s fialovými záblesky, chuť směřuje k bobulovitému lesnímu ovoci, je plné, měkké a harmonické. Vína z odrůdy Teran jsou také bohatá, mírně kyselá, plná a mají vysoký obsah kyseliny. Teran je v Chorvatsku oceňován i pro své léčivé vlastnosti, je totiž velmi bohaté na železo . Víno je velmi chutné a vysoce ceněné znalci jemných vín.


Podobné články: