16. 2. 2015
Rybaření v Chorvatsku
Rybaření je mezi Čechy velmi oblíbené a někteří tímto způsobem i stráví svoji dovolenou. Naši turisté preferují především vyhlášené rybářské velmoci...
Rybaření je mezi Čechy velmi oblíbené a někteří tímto způsobem i stráví svoji dovolenou. Naši turisté preferují především vyhlášené rybářské velmoci jako jsou Norsko, Finsko, Švédsko nebo Kanadu, kam často míří na dovolenou si zarybařit. Proto se nabízí možnost, proč nezkusit rybaření i v Chorvatsku. I zde je to jeden z nejoblíbenějších sportů místních. Není se čemu divit, když zde mají nádherné moře a hodně lidí se tímto oborem i živí. Tak proč nevyrazit na dovolenou do Chorvatska, kde si najde své milovník rybaření i manželka, která může strávit den na pláži.
Jadran láká nejen potápěče, ale i rybáře na stále velké bohatství v podobě podmořského života. Než se však nadšeně rozhodnete strávit dovolenou v Chorvatsku s prutem na vodě, tak si zařiďte pár věcí, které jsou k tomu potřeba. Bez patřičného povolení zde můžete dostat dost vysokou pokutu, jenž vám může otrávit zbytek hezké dovolené. Dnes je již jedno, jestli lovíte z břehu nebo z člunu na moři. V obou případech totiž potřebujete povolení, které vám předepisuje zákon. V dřívějších dobách jste nemuseli mít povolení u lovení ze břehu. Nyní to již neplatí.
Povolení k rekreačnímu rybolovu si můžete snadno koupit, není na tom nic složitého. Prodávají ho místní rybářské pobočky, zmocněné agentury či prodejny, které mají povolení na prodej rybářského povolení. Seznam všech výdejních míst, můžete nalézt na stránkách ministerstva www.mps.hr
Dopředu si rozmyslete, jak dlouho budete chtít rybařit. Podle toho se totiž liší ceny za povolení. Strávíte-li rybařením na dovolené v Chorvatsku pouze jeden den, nachystejte si na povolení 60 kun. Za tři dny rybaření se cena zvýší na 150 kun. Povolení za celý týden vás vyjde na 300 kun a za měsíc 700 kun. Pokud vezmete v potaz jaké zážitky a úlovky vám Jadran nabízí, jsou ceny za povolení velmi příjemné.
Při koupi rybářského povolení, potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz. I když ho budete vlastnit, tak máte stále určitá omezení během rybolovu. Za den můžete ulovit pouze 5 kilo ryb a jiných mořských živočichů. Jestli chcete lovit velké ryby jako je tuňák obecný či mečoun obecný, tak na jejich lov potřebujete speciální povolení. To stojí na jed den 120 kun, na tři dny 300 kun. Týdenní speciální povolenka vás bede stát 600 kun a měsíční 1 500 kun.