Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Ston

Na severozápadním pobřeží Stonského průlivu, na úzké šíji leží stejnojmenné městečko s 580 stálými obyvateli. Ston leží 51 kilometrů severozápadně od Dubrovníku. Místní se především živí cestovním ruchem, rybolovem, chovem ústřic, zemědělstvím a stejně jako jejich předci i těžbou soli ze salin.

Čtyři kilometry jihozápadně od Stonu byl v roce 2006 otevřen nový trajektový přístav Prapratno, ze kterého odplouvají trajekty do Sobry na ostrově Mljet.

Ston

Historie

Letovisko má velmi bohatou a starou historii, její počátky spadají až do římského období. Ve středověku se dočkala dokonce i svého biskupa. Na sociální vymoženosti a také na opevnění kolem Stonu měl značný podíl Dubrovník, protože byl od 14. století jeho součástí. Zdejší hradby se třemi pevnostmi byly svěřeny tehdejším nejlepším evroským stavitelům. V jedné z věží se uchovávaly zásoby střelného prachu a v další potraviny. Dubrovnická republika si totiž byla dobře vědoma vysokých výnosů ze saliny, které tvořili až dvě třetiny jejího příjmu.

Ston zasáhlo v roce 1996 silné zemětřesení, kdy bylo zničeno jeho centrum. Dnes jsou již téměř všechny významné památky zrekonstruované. Pouze jediná pevnost Veliki Kaštio vyvázla bez poškození. Na ni navazuje tzv. Velká zeď, která vede k pevnosti Pozvizd a dále k pevnosti Koruna až do další vesnice Malý Ston. Kolem hradeb je deset kulatých věží, třicet jedna hranolových věží a šest polokruhových bastionů. Kolem městečka jsou hradby dlouhé pouze kilometr.

Památky

Pevnost kolem města je částečně zpřístupněna a dostanete se na ni ze západní části města z vchodu Arcimun. Nejhezčí výhledy na okolí a městečko jsou z nejvyšších částí hradeb, především z pevnosti Pozvizd.

Ston

Centrum Stonu tvoří směsice renesančních a gotických domů pravidelně uspořádaných podél úzkých ulic obklopených zelení. Chloubou městečka je františkánský klášter s kostelem svtého Martina, dalšími významnými stavbami jsou knížecí, biskupský palác a palác Sorkočevićů.

Pokud se vám bude zdát, že některé místní stavby jsou poškozené, tak je to důsledkem zemětřesení, které Ston zasáhlo v roce 1996. V současnosti jsou téměř všechny nejdůležitější historické budovy opraveny a stojí opět za vidění. Městečko uzavírá na jihozápadní straně pevnost Veliki kaštio, která je nejmohutnější stavbou celé hradební soustavy.

Na pahorku nad Stonem stojí předrománský kostelík svatého Michala z 9. století, v něm se dochovaly fresky patřící k nejstarším na celém východním Jadranu. U pahorku stojí další dva kostelíky svatého Petra a svaté Magdaleny se zbytky fresek a také několik zřícenin.

Dovolená ve Stonu

Ve Stonu nenajdete žádné hotely, protože je to malé letovisko. Zato zde je vedle soukromých apartmánů a pokujů i nejkrásnější kemp v kraji, jmenuje se stejně jako zátoka, Prapratna.

Ston - zátoka

Nejbližší koupání se od Stonu nachází 3,5 kilometru jihozápadním směrem, v zátoce Prapratna. Tato pláž je oblázková a písečná. Můžete se zde věnovat kromě plavání a šnorchování i potápění nebo rybolovu.

Během léta se ve Stonu určitě nudit nebudete, protože zde od poloviny července až do konce srpna probíhá festival Stonské léto. Na místních náměstích a prostranstvích se konají koncerty klasické i populární hudby, vystoupení dalmatských mužských pěveckých skupin (klap) a folklórních tanečních souborů. Také zde můžete shlédnout divadelní představení. Mezi mladými bývají vyhledávané vystoupení oblíbených zpěváků popu a hvězd showbyznysu. V srpnu se zde ještě koná výstava výtvarného umění Mezinárodní výtvarná kolonie - Ston. Občas se řadí k Stonskému létu i lidové slavnosti dvou sousedních vesnic, probíhající v srpnu, Ponikve a Hodilje.