Cykloturistika
Cyklistika je v poslední době velmi oblíbený sport. Mnoho cestovních kanceláří pořádá cyklistické zájezdy do nejrůznějších koutů Evropy. Na výběr jsou nenáročné nížinné terény, kombinace rovinek a kopců, ale i horské trasy. S dobře a moderně vybavenými typy kol, je druh takto strávené dovolené velmi příjemný a nenáročný. První cyklostezky začaly v Chorvatsku vyrůstat v severní části přímoří a mají kvalitní značení. To je dobré nejen k samotnému sportu, ale i k seznámení se s krajinou a s historickými zajímavostmi. Na mnoha stezkách se také můžete občerstvit, odpočinout si a dozvědět se nějaké informace o okolí.
V celém Chorvatsku není věnována patřičná péče cykloturistice. Místní turistická sdružení se začínají zajímat o tento sport a také vydávají prospekty s mapkami. Sehnat je také můžete v pražské kanceláři Chorvatského turistického sdružení www.htz.cz (rozesílají i poštou).
Cyklistika na Istrii
Nejvíce "cyklistickou" částí Chorvatska je Istrie, především její vnitrozemí, protože kolem všech místních letovisek jsou stezky. V současnosti je zde asi 60 cyklostezek v délce přes 2 600 km. O této oblasti bylo vydáno 9 specializovaných prospektů pro cykloturistiku a speciální cyklistický atlas. Některé trasy navazují i na zahraniční. Cyklistické trasy se stále budují a ty nové vedou více krajinou než po silnici.
Turistička zajednica Istarske županije vydala čtyři cyklistické publikace (v chorvatštině, angličtině a němčině) "Istra Bike": "Southern Istria", "Nothern Istria", "Central Istria", a "From West to East Istria". Bružurky obsahují plánek, nadmořskou výšku, vzdálenosti mezi jednotlivými body na trase a stručný popis trasy. Prospekty jsou v místních turistických sdruženích (turistička zajednica) nebo také v pražské kanceláři Chorvatského turistického sdružení.
Dobré popisy cyklostezek na Istrii najdete na adrese: www.istra.com
Cyklistika na Kvarneru
I oblast Kvarneru, Chorvatského přímoří a Kvarnerských ostrovů má poměrně rozsáhlou síť cyklostezek, k nimž jsou vydány kvalitní informačními materiály pro cykloturisty. Podle nich si můžete zpracovat plán výletů, který můžete doplnit odpočinkem u moře a seznámením s místními památkami. Na výběr máte stezky fyzicky nenáročné, ale i pro méně zdatné sportovce. Turistička zajednica Primorsko-goranske županije (Kvarneru) vydala dvě cyklistické brožury (dostupné v chorvatštině, angličtině a němčině) "Biciklom po Kvarneru, 19 biciklitičkih staza", která obsahuje plánek ke každé trase, nadmořskou výšku, vzdálenosti jednotlivých bodů na trase a stručný popisy trasy. Druhou bružurou je "Sedam dana biciklom", jenž má mapku celé oblasti a itinerář. Prospekty seženete v místních turistických kancelářích (turistička zajednica) nebo v pražské kanceláři Chorvatského turistického sdružení (viz. výše). Stezky v této oblasti Chorvatska se od sebe liší barevným značením podle obtížnosti: zelená - lehká, modrá - střední, černá - těžká.
Cyklistika v Dalmácii
Nejméně uzpůsobené stezky jsou v Dalmácii, protože se zde začínají teprve budovat. Běžně se zde jezdí po silnicích a makadamových cestách s vápencovým podkladem. I na přilehlých ostrovech (na Hvaru, na Brači, na Šoltě a na Visu) jsou cyklostezky, ale musíte počítat s tím, že krajina na ostrovech je hornatá. Vaši odměnou pak budou krásné výhledy z vrcholků na ostrov a přilehlé okolí. Nejznámnější trasy na pobřeží jsou v okolí Makarské riviéry a Omiše a v přilehlém vnitrozemí kolem Sinje a Trilje. Stezky kolem Makarské jsou jak lehké (podél pobřeží mezi jednotlivými letovisky), tak i velmi náročné (v horském masivu Biokovo). Výlety v okolí Omiše vedou kolem kaňonu řeky Cetiny a horskou krajinou (převýšení kolem 300 m). K vyhledávaným trasám patří okolí městeček Sinje a Trilje (severovýchodně od Splitu). Většina jich vede kopcovitým terénem kolem horního toku řeky Cetiny a přes Sinjské polje do nedalekých dinárských hor.
Praktické rady pro cyklisty
Na výlety na kolech po pobřeží nedoporučujeme jezdit v hlavní sezóně, kdy jsou největší vedra. Na cesty si s sebou raději vemte i vybavení pro opravy kola (nářadí a náhradní díly), protože trasy vedou odlehlými místy a cykloopravny jsou pouze ve městech. Půjčení jízdního kola (ALU) na 1 hodinu se pohybuje kolem 30 kun, na 1/2 dne 70 - 100 kun, na 1 den 100 - 150 kun. Kvalitní horské kolo je dražší.