Počasí v Chorvatsku
Chorvatské podnebí
V Chorvatsku panuje středomořské podnebí, které je charakteristické mírnými a krátkými zimami a dlouhými a teplými léty. Podnebí ve velké míře ovlivňuje moře, ale ne stejně po celém pobřeží. Rozdíly jsou zřetelné mezi severem a jihem, ale nejsou to tak velké rozdíly, jak si může někdo myslet.
Teploty vzduchu stoupají na pobřeží od severozápadu k jihovýchodu. Mezi nejteplejší měsíce v roce na celém pobřeží patří červenec, kdy se nejvyšší průměrná teplota pohybuje kolem 26 °C. Noční teploty se pohybují jak na severu, tak na jihu od 20 do 26 °C. V létě je nejpříjemněji na ostrovech (díky své mořské poloze), protože zde není tak velké horko jako na pevnině. To je jeden z důvodů, proč jsou ostrovy u turistů tak oblíbené.
Sluneční svit v Chorvatsku
Průměrná délka slunečního svitu se v létě pohybuje od severu na jih od 8 do 12 hodin denně, kdy je nejvyšší ve středním přímoří. Slunce nejvíc svítí na ostrově Hvar, za rok je to až 2 745 hodin, což je průměrně za rok 7,5 hodiny denně. Proto zaujímá první místo v celém Středomoří a právem je přirovnáván k proslulému ostrovu Madeiře. Nejen na Hvaru je mimořádná délka slunečního svitu. Například ve Splitu svítí slunce ročně 2 697 hodin (roční průměr 7,4 hodin denně) a v Dubrovníku 2 630 hodin.
Jaro a podzim v Chorvatsku
Jaro bývá o 2 až 4 °C chladnější než podzim. Moře se totiž v létě ohřeje a teplo z něho se pak postupně uvolňuje do ovzduší a zpomaluje pokles podzimních teplot vzduchu. Tento vliv Jadranu proniká poměrně hluboko do vnitrozemí díky říčním údolím, nejvýraznější je to v údolích Krky a Neretvy.
Zima v Chorvatsku
Chorvatské pobřeží je chráněné Dinárským pohořím před nepříznivým počasím z vnitrozemí, proto teploty v zimě nikdy neklesají pod 5 °C. V severní části Chorvatska je díky blízkosti Alp v zimě chladněji než v jižní části země. Tyto klimatické podmínky příznivě ovlivňují růst rostlin, proto je v přímoří prakticky nepřetržité vegetační období.